Na svém prvním sólovém koncertě v O2 arena Praha přivítá Helena Vondráčková také několik atraktivních hostů. Budou mezi nimi Michal David, Bára Basiková, Josef Vojtek nebo mistr světa ve stepu Tomáš Slavíček, ale také její oblíbení kolegové ze Slovenska – Vašo Patejdl a vokální formace Fragile.

Loňský rok hodnotí Helena Vondráčková, která oslavila sedmdesáté narozeniny, jako úspěšný. Vedle retrospektivní pětidiskové Diamantové kolekce, na níž je přesto devět nových nahrávek, se objevil rovněž novinkový titul Dávno vím svý.

Zpěvačka jej charakterizovala jako nahrávku s moderním šansonem - a podle mnohých recenzí se komorně laděné album povedlo. Mnozí, ať už z řad fanoušků nebo lidí z branže, se domnívají, že by právě tohle album či její výkon mohly být nominovány na některou z cen Anděl.

Prozatím posledním oceněním zpěvačky bylo státní vyznamenání – medaile Za zásluhy - z rukou prezidenta Miloše Zemana.

Helena Vondráčková (*1947) zaujala už coby sedmnáctiletá dívka v soutěži Hledáme nové zpěváky, kterou tehdy s přehledem vyhrála. Rok na to měla svůj první velký hit Červená řeka, titul Zlatý slavík i angažmá v divadle Rokoko. Právě tam se naučila jevištní abecedě, ale hlavně se ocitla mezi profesionály, což se projevilo jak v repertoáru, tak v pohybovém ztvárnění písniček i celkové image. Dřela na sobě, chodila na lekce zpěvu, tance i stepu.

Na začátku měla úspěch s lyrickými písničkami, ale stále častěji začala zařazovat do svého repertoáru i náročnější skladby, což vyvrcholilo ani ne tak v triu Golden Kids jako spíš v její první samostatné show v roce 1971. To už měla kolem sebe špičkový tým a vědělo se o ní v zahraničí. Díky talentu a píli, ale také půvabu a jazykovým schopnostem, se stala - vedle Karla Gotta - naší nejexportnější zpěvačkou, která sklízela úspěchy třeba v Jižní Americe, Japonsku nebo Kanadě.

Dařilo se jí na domácích pódiích stejně jako světových festivalech, odkud přivážela ceny, ale i v muzikálu a ve filmu – Šíleně smutnou princeznu nezná zdaleka jen český divák. Líbila se i v proslulé pařížské Olympii, zatímco britský hudební časopis Music Week jí udělil titul Hvězda roku.

S Jiřím Kornem byli žádanou dvojicí prakticky v celé střední Evropě. Pro cizinu nahrávala v angličtině a němčině, ale také ve francouzštině nebo polštině. V Polsku je od roku 1977, kdy vyhrála sopotský festival, stále populární. Stejně jako v Německu, kde byla loni hvězdou festivalu filmových pohádek.

Primát mezi našimi pop zpěvačkami drží i co se týče vystoupení v newyorské koncertní síni Carnegie Hall. Heleně Vondráčkové se to podařilo hned dvakrát. Přitom její trvalý úspěch nespočívá jen ve zralém kumštu a žánrově různorodém repertoáru, ale v civilně sympatickém projevu, kterým dovede přitáhnout a pobavit publikum

Působivou složkou jejích vystoupení jsou kostýmy – vždy efektní a originální. Je vidět, že ani v této oblasti neponechává Helena Vondráčková nic náhodě a spolupracuje jen s těmi nejlepšími z nejlepších. To jsou ostatně průvodní znaky všech jejích dosavadních projektů a potažmo celé její umělecké kariéry.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.