Tomáš Valík pocházel z Opavy, kde se 22. prosince 1964 narodil. Spolu se svými pěti sourozenci vyrůstal v areálu psychiatrické léčebny, kde oba rodiče pracovali. V Opavě vystudoval obchodní akademii, poté odešel do Prahy, kde studoval herectví na DAMU.

Prvním filmem, ve kterém se objevil, byla komedie režiséra Petra Tučka Copak je to za vojáka... (1988). Hned potom následovala hlavní role v koprodukční pohádce O Janovi a podivuhodném příteli (1990). Další výraznou roli - prince Ivalda - měl i v italské pohádkové sérii Princezna Fantaghiró (1991, 1992), kterou na několika místech v Česku točil režisér Lamberto Bavi.

V tuzemsku dostal vzápětí několik pěkných rolí - například v seriálu Údolí bílých králů (1991) nebo v kostýmním dramatu Řád (1994), kde hrál po boku Jana Třísky, Jany Preissové a dalších hereckých es.

Jeho velkou láskou byla i poezie a práce s uměleckým textem, která ho zlákala k tomu, aby  působil v německo-českém projektu Festival uprostřed Evropy, kde se na jednom jevišti setkal i s Klausem Mariou Brandauerem.

I když měl na začátku své kariéry řadu nabídek, v polovině 90. let minulého století se z Česka zcela záměrně vytratil. Cestoval po Americe a Kanadě, podíval se do Ruska. Tehdy v sobě objevil další velkou vášeň - fotografování.

Domů se vrátil kolem roku 2000 a začal učil herecký projev na pražské taneční konzervatoři Duncan Centre. Avšak po čase se opět vrátil do televizních a filmových studií. Jednu z hlavních rolí si zahrál v italském seriálu La Citadela (2002).

České publikum ho mohlo vidět v televizních seriálech Rodinná pouta (2004 - 2005), Pojišťovna štěstí (2004 - 2005), Ulice (2006 - 2014), Četnické humoresky (2007) nebo v jedné z epizod Kriminálky Anděl (2012). Celkem se počet jeho filmových a televizních rolí blíží číslu padesát.

Posledním Valíkovým mezinárodním "zářezem" byla rolička - zato však přímo ve scéně s hlavním protagonistou Tomem Cruisem - v americkém filmu Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011), který se natáčel v Praze.

I když se během let věnoval hodně i divadlu, v pevném divadelním angažmá nikdy nebyl. V letech 1992 - 1995 hostoval v pěti inscenacích Divadla F. X. Šaldy v Liberci, na což rád vzpomínal. K zajímavým Valíkovým hereckým kreacím patří rozhodně i postava Vojáka ve hře Roberta Patrika Kennedyho děti, která byla uváděna tři sezóny v pražském Rubínu.

V posledních letech života účinkoval v několika zájezdových komediích, zatímco svůj volný čas věnoval fotografování. Zabýval se především černobílou fotografií, kterou prezentoval během posledních let na řadě výstav v Česku.

Oblíbený herec, který měl tolik rád život, zemřel po vážné nemoci 8. října 2016 ve věku nedožitých dvaapadesáti let.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.