Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, poděkovat pomáhajícím, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce pietních aktů, bohoslužeb a dalších setkání, kterými se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu a v letošním roce připadá na 15. listopadu.

Poprvé si letos památku obětí nehod připomenou v Olomouci. Právě tam v 10 hodin řetězec začne mší v katedrále sv. Václava. Naváže na ni krátké setkání s odborníky na dané téma.

„Tragické události na silnicích se staly běžnou součástí našeho života, pravidelně jsme ve zprávách informováni o neštěstích, nějak jsme si na ně zvykli, možná proto, že se nás zatím bezprostředně nedotýkají. Někoho už bohužel ano. Mezi našimi klienty jsou i ti, kterým dopravní nehoda výrazně změnila život,“ říká Jana Haasová, vedoucí Střediska sv. Kryštofa pro krizovou pomoc a poradenství Charity Olomouc, které akci pořádá.

Od 11 hodin se pak v Praze uskuteční pietní akt u  Památníku obětí dopravních nehod u 0. km dálnice D1 v Praze 4 na Chodově. Organizují ho členové a spolupracovníci Českého sdružení obětí dopravních nehod.

Nedělní odpoledne bude patřit tradiční ekumenické Na památku obětí dopravních nehod v naší první dálniční kapli na D5 u Plzně (odpočívadlo na obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu). Začíná v 15 hodin.

V předvečer Světového dne obětí dopravních nehod, v sobotu 14. listopadu od 15 do 18 hodin v komunitním centru Radostník (Koperníkova 41, Plzeň) zve sdružení Plzeňská zastávka na tvořivé odpoledne. Rodiny s dětmi mohou přijít malovat, plést prsty nebo zdobit svícny nebo společně omalovat lucernu, která následující den přiveze světlo na bohoslužbu v dálniční kapli.

„Vrátit čas nedokážeme. Vrátit životy neumíme. Ale můžeme při sobě stát, navzájem si pomáhat a vědět, že nikdy nejsme sami. Ani v těch nejhorších chvílích, kdy bolí i dýchat. Hodně věcí nemůžeme, ale být tu pro sebe navzájem, ano,“ říká spoluzakladatelka sdružení Plzeňská zastávka Mirka Šimková, která sama před šesti roky přišla při autonehodě o manžela.

„Bohužel počet mrtvých na našich silnicích začal v posledních dvou letech opět narůstat. Za každým jednotlivým číslem se přitom skrývá příběh rodin, kterým neštěstí zcela změnilo život. Proto považujeme za důležité oběti nehod stále připomínat,“ dodal místopředseda Českého sdružení dopravních nehod Stanislav Vondruška. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.