Povodně v roce 2002 poškodily i některé historické památky, poškozeno, někdy i zničeno bylo mnoho předmětů i archiválii. Jednou z nich byla i pražská Invalidovna, kde se byl archiv vojenské i kulturní historie. Při včasné evakuaci mohlo být mnoho předmětů zachráněno, nemusely by se velmi nákladně restaurovat. Jenže to kdyby je již pryč. 

V dalších letech se s objektem patřícím Ministerstvu obrany téměř nic nedělo, chyběly peníze smysluplný projekt. 

Invalidovna vznikala v letech 1731–1737 podle projektu významného architekta českého baroka Kiliána Ignáce Dientzenhofera jako útulek pro válečné vysloužilce a jejich rodiny. Roku 2017 ji stát zařadil na seznam Národních kulturních památek.  Loni přešla pod Národní památkový ústav. 

Všestranné kulturní a společenské centrum

„Od chvíle, kdy jsme o Invalidovnu projevili zájem, jsme deklarovali náš záměr vytvořit zde kulturní a společenské centrum pro širokou veřejnost. Věřím, že prostřednictvím projektu Invalidovna Open se podaří tento záměr naplnit a vdechnout tak Invalidovně nový život,“ sdělila generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Dočasná zápůjčka 

„Přípravy plánů rekonstrukce potrvají několik let. NPÚ se rozhodl podpořit myšlenku dočasného využití části Invalidovny a zapůjčit západní část budovy a přilehlou zahradu spolku Iniciativa pro Invalidovnu, který bude koordinovat postupné naplnění Invalidovny kulturně-společenskými aktivitami,“ dodala předsedkyně Iniciativy Ludmila Vacková. 

Zahájení ve velkém stylu

V úterý 7. května od 14 hodin pro návštěvníky připraven bohatý kulturní program, do 17 hodin si bude možné areál prohlédnout v rámci komentovaných prohlídek.

Na akci vystoupí senegalský hudebník Omar Ka, DJ a multimediální umělec Aid Kid, polský improvizátor Horsy a další. Svou tvorbu představí formou instalací výrazné osobnosti současné české a zahraniční výtvarné scény a scénografie – Petr Písařík, Michal Cimala, Jakub Nepraš, Tetsu Ohnari, projekt Kurátorky, Vladimír Turner, Paul Chaney, Dragan Stojčevski nebo Mark Paul Divo. 

Uvidíte netradiční improvizační hudebně-taneční představení Moving orchestra ansámblu CreW Collective, kdy tanečníci a hudebníci v různých formacích oživují veřejný prostor společnými intervencemi. Pro děti bude připraveno představení Golem Studia Damúza v přilehlé zahradě, chybět nebude ani občerstvení, o které se postarají kavárna Divoké matky, food truck Salt’n’Pepa Kitchen a bar Centrála.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.