Nominanty na prestižní ocenění Magnesia Litera je 27 titulů a 6 blogů. Vítěz bude oznámen 7. dubna. Na cenu aspirují různé žánry, nejpočetněji je zastoupena próza. O Knihu roku bude rozhodovat na tři sta zástupců literárního oboru.

Nemalou šanci má kniha Venduly Borůvkové určená mládeži, ale i dospělým se otevřou dějiny, tak jak je neznají, 1918 aneb Jak jsem dal gól pře celé Československo. Kniha je postavená nejen na textu, ale i výborných ilustracích Vojtěcha Šedy, na realizaci se podílel tým nakladatelství Host. Zkrátka stojí za to si ji přečíst.

Autorka o nominaci:

To je gól! Přímo doprostřed brány!“ Přesně tak na straně 95 glosuje Jenda Vosika šťastný obrat ve svém životě. Nejspíš to zařvu s ním, protože nominace na Magnesia Litera… to je prostě sen! Už jen ten postup do finále je odměna za všechny okamžiky nejistoty, za všechna hledání a slepé uličky i okamžiky euforie, které jsem při práci na románu prožívala.

A navíc – minimálně měsíc si teď ještě můžu žít sen o tom, že tu cenu třeba i dostaneme!

Plurál je na místě. Nejen fotbal je hra týmová. Gól přes celé Československo by ani zdaleka nebyl tak vychytaný nebýt ilustrátora Vojtěcha Šedy a týmu z Hostu, který se na knížce podílel – od vedoucí redaktorky literatury pro děti a mládež Evy Sedláčkové, přes literárního redaktora Zdeňka Staszka, grafičku Lucii Zajíčkovou a jazykovou redaktorku Květoslavu Hegerovou. Samé přesně mířené přihrávky! 

„Člověk mnoho vydrží, má-li cíl,” řekl Tomáš Garrigue Masaryk a my jsme si jeho citát zvolili za motto celé knihy. Protože tak to prostě je. A já jako vášnivý hráč larpů a deskových her dodávám, že i když o výsledku často rozhoduje souhra nejrozmanitějších náhod, cestou k cíli ze sebe musíte vydat maximum. Jinak to nemá smysl.

P S: Ale víc než vyhrávat ceny jsme se snažili vyprávět příběh téhle republiky. A možná i vyvolat nějaké pocity hrdosti, ale také pokory a znejistění. Masaryk by na to určitě měl nějaký přiléhavý citát. Třeba ho do vyhlášení ještě objevím.

Vendula Borůvková (1977) vystudovala střední knihovnickou školu a poté divadelní dramaturgii na brněnské jamu. Působila jako dramaturgyně například v HaDivadle nebo Divadle v 7 a půl a pro tyto scény také připravila několik původních her. V současné době pracuje jako šéfredaktorka časopisu 100+1 historie. Je autorkou cestopisné knihy pro děti Annie a berlepsové (Host, 2014), pro Český rozhlas napsala drama Magdalena Dobromila a pohádku Medvěd Čokoláda. Ve svém volném čase vytváří vzdělávací workshopy, rolové hry a larpy z historie 20. století. 

Knihu vydal Host Brno.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.