V Gočárových domech v pražské zoologické zahradě je do 26. května k vidění unikátní kolekce štírů. Jedinečné tvory můžete lépe poznat i díky komentovaným prohlídkám, které se konají každou neděli.

V Zoo Praha byla výstava štírů poprvé realizována loni a vzbudila velký zájem veřejnosti, i proto se nyní do Gočárových domů v obměněné podobě vrátila.

Měří až 20 centimetrů

Nově je k vidění například veleštír trnitý, jeden z největších zástupců rodu, který k obraně používá svá masivní klepeta a vydrží více než rok nepřijímat potravu, aniž by to pro něj mělo jakékoli trvalé následky.

Za zmínku stojí také pouštní štíři, kteří přežijí několik měsíců bez jediné kapky vody. Zastoupeni jsou největší štíři světa (veleštír největší, štír nejdelší) dosahující délky přes 20 cm, i takoví, kteří měří pouhých 2,5 cm (štír Innesův). Celkově výstava představuje téměř 40 druhů štírů.

Většina je plachá

Každou neděli jsou připraveny komentované prohlídky, prezentace štírů a mezi 14. a 15. hodinou i ukázky jejich krmení.

Dozvíte se mnoho zajímavostí ze života těchto fascinujících tvorů, jako třeba to, že většina druhů je plachá a není třeba se jich obávat, nebo že březost štírů může trvat přes dva roky a samice jsou schopné pozdržet porod mláďat do doby, než nastanou vhodné podmínky pro jejich přežití.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.