Zatím jsou chovatelé s vývojem spokojeni, tito vzácní lemuři se v zajetí málokdy rozmnožují. V lidské péči jich je jen několik, všichni pocházejí ze dvou zakladatelských párů, oplodňovací období je u samice pouze den v roce.

Přesto se spojení podařilo a samici Fanie a tátovi Mandrakovi se narodili 22. dubna tři dětičky. Lemuři jsou v Praze od roku 2004, porodili několik mláďat, žádné se nepodařilo odchovat. 

Chtělo by to novou krev z domoviny na Madagaskaru

„Vari bělopásý patří mezi jeden ze tří uznávaných poddruhů vari černobílého; v červeném seznamu IUCN jsou všechny tři vedené jako kriticky ohrožené. Na světě udržují čistý poddruh pouze instituce spadající pod Evropský záchovný program (EEP), kterých je 24 a jen jedenácti z nich se daří vari bělopásé množit. Celkem tak v lidské péči žije 88 jedinců, včetně tří pražských mláďat. Všichni navíc pocházejí pouze ze dvou párů zakladatelů, z nichž jeden se rozmnožil jedinkrát. EEP proto velmi usiluje o získání nové krve z domovského Madagaskaru. Pokud se nové jedince nepodaří získat, tento taxon v chovech zanikne,” informovala mluvčí zahrady Lenka Pastorčáková.  

Ode dne páření chovatelé pravidelně váží, čímž zjistí, zda je březí, a stanoví přibližný den porodu. Zhruba měsíc před porodem totiž musejí do chovného boxu nainstalovat boudy a umístit k nim dostatek materiálu, aby v jedné z nich mohla samice vystavět hnízdo, které v přírodě buduje v dutinách stromů. A ani po narození mláďat rozhodně není vyhráno; úmrtnost v chovech je vysoká.

Kromě pražské zoo je vari chován i v Zoo Plzeň, kde se podařilo mláďata před několika lety odchovat. V Evropě ho chová devatenáct zahrad, převážně ve Francii a Velké Británii. 

Evropský záchranný program řídí Zoo Köln. V ČR jej dosud chovala pouze pražská zoo.

Noční opice

Vari žije v deštných pralesech východního Madagaskaru, vystupuje i do řidších lesů a otevřené krajiny. Žije v rodinných skupinách, aktivní je za soumraku a v noci. Živí se ovocem, semeny či nektarem. Dožívá se 19 let. Vari jsou známi svým štěkavým hlasem.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.