Lví Valentýn v zoo, za nezkušeného pražského lva musel zaskočit samec z Ostravy
Lví kámasútru se dosud nenaučil samec lva indického Jamvan, když měl příležitost dvořit se lvicím Suchi a gini, s nimž v roce 2015 přicestoval do Prahy. Ne že by se mu nelíbily, ale pouhými pohledy lvíčata na svět nepřijdou. Přechodně ho musel nahradit zapůjčený Ostravák Sohan.

Sohan po vydatném milování vydatně obědvá, není to ale maso z milostných hrátek, jen pravidelný příděl potravy
FOTO: Petr Hamerník

Jsem publicista, poslední dobou se věnuji převážně cestování a focení. Mám rád vojenskou historii.
Napište článek o dění ve vašem okolí. Stalo se něco zajímavého? Má se něco zajímavého stát?
pondělí 12. února 2018, 16:52
Nejdřive lví kočkování, potom intimita
V posledních lednových dnech byl Sohan ve vnitřní expozici spojen s Ginni, u níž se začaly objevovat známky říje.
„Sohan se nejprve choval vysoce dominantně, dokonce došlo k šarvátce,“ říká chovatelka Jolana Nová. „Ginni však záhy přijala podřízenou roli a večer téhož dne bylo pozorováno první páření. To se následující den opakovalo přinejmenším třicetkrát.“
Sice si hledí do očí, ale vyhráno není
Z počtu páření samozřejmě ještě nevyplývá jistota narození lvíčat, ale naděje velice vzrostly. Nyní je Sohan navíc v očním kontaktu přes mříž s druhou samicí, Suchi, a jakmile u ní začne říje, mohlo by v Pavilonu šelem a plazů nastat další vášnivé období.
Chovatelé však očekávají, že se Suchi bude mít Sohan poněkud ještě složitější situaci než s Ginni.
Vzácný dar po dlouhém vyjednávání
Trojici lvů indických - Jamvana, Ginni a Suchi - získala Zoo Praha v prosinci 2015, po dlouhých a složitých jednáních jako vzácný dar z indického státu Gudžarát. Poprvé po více než dvaceti letech se tak podařilo přivézt do Evropy čistokrevné lvy tohoto poddruhu přímo z Indie.
To bylo nesmírně důležité především proto, že jeho evropský chov vzešel z pouhých devíti zakladatelů a nutně potřeboval oživit novou krví. Do Ginni, Suchi a Jamvana, který se k oběma samicím opět vrátí, jsou proto vkládány velké naděje.
Lev indický dnes žije pouze v Girském lese a jeho okolí v indickém Gudžarátu, v počtu zhruba 500 jedinců. Proto je tento poddruh veden v kategorii ohrožený.
Pražská zoologická zahrada je na předním místě ve světě, co se týče péče o zvířata a jejich odchovů, specialisty je hodnocena jako jedna z nejlepších. Rodí se tu tisícovky mláďat, po pražských kulturních památkách je nejnavštěvovanějším místem metropole, a nejen domácími návštěvníky.
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu. |
Vaše zprávy - Praha
Oprava Rašínova nábřeží provoz farmářských trhů neomezí
Praha - Petra Ďurčíková - Farmářský trh Náplavka funguje na Rašínově nábřeží v Praze od roku 2010. Od té doby je v provozu nepřetržitě. Ani plánované práce...
Opilého mladíka hledajícího v kanálu klíče a mobil musela "vylovit" hlídka strážníků
Praha - Vratislav Konečný - Nezvyklá situace se přihodila v noci na čtvrtek hlídce strážníků v Templové ulici v Praze 1. Při pochůzce muži zákona uviděli, jak...
Totálně opilá a znečistěná žena nadýchala čtyři promile, měla u sebe malé dítě
Praha - Vratislav Konečný - Dostupný alkohol na každém kroku nabízí svody. Každý den jsou plné policejní svodky hlášeními o opilých řidičích mladistvých, někdy...