Nejdřive lví kočkování, potom intimita

V posledních lednových dnech byl Sohan ve vnitřní expozici spojen s Ginni, u níž se začaly objevovat známky říje.

„Sohan se nejprve choval vysoce dominantně, dokonce došlo k šarvátce,“ říká chovatelka Jolana Nová. „Ginni však záhy přijala podřízenou roli a večer téhož dne bylo pozorováno první páření. To se následující den opakovalo přinejmenším třicetkrát.“

Sice si hledí do očí, ale vyhráno není

Z počtu páření samozřejmě ještě nevyplývá jistota narození lvíčat, ale naděje velice vzrostly. Nyní je Sohan navíc v očním kontaktu přes mříž s druhou samicí, Suchi, a jakmile u ní začne říje, mohlo by v Pavilonu šelem a plazů nastat další vášnivé období.

Chovatelé však očekávají, že se Suchi bude mít Sohan poněkud ještě složitější situaci než s Ginni.

Vzácný dar po dlouhém vyjednávání

Trojici lvů indických - Jamvana, Ginni a Suchi - získala Zoo Praha v prosinci 2015, po dlouhých a složitých jednáních jako vzácný dar z indického státu Gudžarát. Poprvé po více než dvaceti letech se tak podařilo přivézt do Evropy čistokrevné lvy tohoto poddruhu přímo z Indie.

To bylo nesmírně důležité především proto, že jeho evropský chov vzešel z pouhých devíti zakladatelů a nutně potřeboval oživit novou krví. Do Ginni, Suchi a Jamvana, který se k oběma samicím opět vrátí, jsou proto vkládány velké naděje.

Lev indický dnes žije pouze v Girském lese a jeho okolí v indickém Gudžarátu, v počtu zhruba 500 jedinců. Proto je tento poddruh veden v kategorii ohrožený.

Pražská zoologická zahrada je na předním místě ve světě, co se týče péče o zvířata a jejich odchovů, specialisty je hodnocena jako jedna z nejlepších. Rodí se tu tisícovky mláďat, po pražských kulturních památkách je nejnavštěvovanějším místem metropole, a nejen domácími návštěvníky.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.