Děti a studenti z okolí Brd, Liberecka, Karlovarska, Českokrumlovska, ale i Vyškovska a okolí Oderských vrchů budou v nejbližších týdnech testovat své znalosti o přírodě, lese a lesnictví.

V soutěži se musejí prokázat znalosti hodně do hloubky, s otázkami by měli potíže i znalí dospělí. Ze sedmi místních kol je to v Jincích jediné již měsíc předem beznadějně naplněno na maximální kapacitu 24 soutěžících.

Místní kola uspořádají od 23. ledna do 14. února lesní pedagogové Vojenských lesů a statků. Možnost zúčastnit se nabídnou dětem Vojenské lesy a statky na všech svých lesnických divizích, karlovarští lesníci VLS dokonce dvakrát.

„Vojenské lesy a statky jsou partnerem již čtvrtého ročníku a čtvrtým rokem se na YPEF podílíme také organizací místních kol. Každoročně z našich místních kol postoupí alespoň jedno družstvo do národního finále,“ uvedl ředitel VLS Josef Vojáček.

Angličtina podmínkou

YPEF je určena pro mladé lidi se zájmem o přírodu. Soutěží se ve tříčlenných týmech a s ohledem na možný postup do mezinárodního kola se očekává, že všichni soutěžící ovládají anglický jazyk.

Soutěžící jsou rozdělení do dvou věkových kategorií. Mladší se rekrutují z 6. až 9. tříd, starší kategorie je určena středoškolákům do 19 let. V soutěžní den místního kola na soupeřící týmy čeká nejprve písemný vědomostní test, na který navazuje praktické poznávání přírodnin.

Začíná se v Brdech

„YPEF u VLS odstartuje podbrdským kolem v Jincích v úterý 23. ledna, přičemž kapacita tohoto kola je již naplněna. O den později se soutěže budou moci zúčastnit děti a studenti z okolí Drahanské vrchoviny, ve čtvrtek pak proběhnou místní kola na Olomoucku a Českokrumlovsku. V úterý 30. ledna změří své vědomosti družstva z Liberecka v lesním areálu Skelná huť v Ralsku, karlovarští lesníci VLS pak zorganizují v okolí Doupovských hor hned dva soutěžní mítinky – 9. února v krajské metropoli, 14. února pak v Podbořanech pro školáky a studenty ze sousedního Ústeckého kraje,” informoval mluvčí VLS Jan Sotona.

Postupuje se do evropského finále

„Tým, který vyhraje národní kolo, bude vyslán do evropské země, která je členem mezinárodního výboru YPEF, kde bude reprezentovat ČR na kole mezinárodním. Kde se bude letos pořádat, se zatím ještě rozhoduje, napřesrok však nadnárodní finále bude hostit Česko,“ dodal vedoucí lesních pedagogů VLS Jan Kobr.

Do místních kol YPEF 2017 se mohou žákovská a studentská družstva hlásit elektronicky na adrese www.ypef.cz, bližší informace o místních kolech u VLS získají na www.vls.cz.

Vojenské lesy a statky jsou partnerem YPEF od roku 2015.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.