Tygr malajský je na seznamu kriticky ohrožených zvířat. Těch vinou lidské devastace přírody stále přibývá. Tygřata přišla na svět 3. října.

Odchov je složitý

„Banya brzo po porodu přenesla svá mláďata z porodního boxu do expozice a na přítomnost lidí reagovala nervózně. Proto jsme část pavilonu uzavřeli a návštěvníci tak tygřata uvidí teprve nyní,“ vysvětlil Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

„Odchov tohoto poddruhu tygra je velmi složitý, naposledy se v Evropě podařil před čtyřmi roky v Halle. V přírodě přitom přežívají už jenom poslední dvě až čtyři stovky tygrů malajských,” dodal.

Sameček má hmotnost 5,16 kg a samička 3,78 kg. „Sklon růstové křivky obou mláďat odpovídá zahraničním údajům. Sameček je kopíruje téměř přesně a samička je stále drobnější, ta zatím ztrátu nedohnala,“ řekl kurátor savců Pavel Brandl.

Tygřata již vidí a vesele se batolí po expozici. Jedenáctiletá Banya se o své potomky vzorně stará a pravidelně je kojí. Přesto se tygřata začínají projevovat jako pořádné šelmy. Už je láká maso. Přestože nemají ještě zuby, už jej alespoň olizují.

Veřejnost osud mláďat sledovala bedlivě od prvních chvil, co přišla na svět, a od čtvrtka, kdy se otevře Pavilon šelem a plazů, je budou moci návštěvníci vidět i s matkou v expozici. Jména mláďat vyberou chovatelé.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.