Velemločí veleobr

Karlo, který v pražské zoo obývá loni otevřené Velemlokárium, je patrně největším žijícím velemlokem čínským na světě a tím i vůbec největším obojživelníkem na planetě. Svou délkou 158 centimetrů o téměř dva decimetry překonává velemloka nedávno objeveného poblíž čínského Čchung-čchingu, o kterém jako o ohromné senzaci informovala zahraniční média,” uvedla Jana Myslivečková, mluvčí pražské zoo

Velemloci jsou kriticky ohroženým druhem. Mají obrovskou hlavu podobnou sumčí, s malýma očima. Špatně vidí, vnímají smyslovým orgánem, táhnoucím se od hlavy k ocasu. Váží kolem 25 - 30 kilogramů, samice klade asi 500 vajec. Žije v potocích a jezerech, jeho přirozené prostředí je ale stále více devastováno.

Karla zapůjčili původně na rok ze Staatliches Museum für Naturkunde v Karlsruhe. Nakonec se instituce dohodly, že Karlo zůstane v Praze, kde se chovu velmi daří. „Je to uznání našim chovatelům a současně ten nejhezčí dárek k letošním Vánocům,“ informoval ředitel Miroslav Bobek.

Obr kapánek přibral

Při svém příchodu měřil Karlo 155 cm a vážil 26 kilogramů. Páteční kontrola  ukázala, že v současné době měří 158 cm a váží 35 kilogramů.

„Pátrali jsme, zda někde ve světě není znám větší velemlok, ale v žádné databázi, odborné literatuře, ani po konzultacích s kolegy ze zahraničí jsme většího neobjevili. Průměrná velikost uváděná u velemloků čínských je 114 cm a váha 25 až 30 kg. Historicky největší byl jedinec uvedený v Guinessově knize rekordů, který žil v čínské provincii Chu-nan (Húnán). Měřil 180 cm a vážil 65 kilogramů,“ uvedl kurátor Petr Velenský.

Karlovi je dnes necelých čtyřicet let, v Zoo Praha by mohl prožít ještě zhruba stejnou dobu, a pokud poroste stejným tempem, mohl by překonat i uvedený historický rekord.

Karlovi velemločí druzi Natali a Šmíca ani ve svých dvaceti letech nemají ukončený růst. Šmíca je dlouhý 110 cm a váží skoro 14 kilogramů, Natali měří 137 centimetrů, váží téměř 25 kilogramů.

Jak je poznáte

V minulém týdnu se chovatelé rozhodli největší velemloky v rámci expozice přestěhovat. Ve Velemlokáriu (ve směru prohlídky) návštěvníci jako prvního uvidí Šmícu, Karlo zůstal na stejném místě, poté následují čtyři čtyřletá mláďata, která již měří kolem 60 centimetrů a váží skoro 2 kilogramy, a poslední je Natali (k vidění zespoda).

Karlo žije v Praze od roku 2014, pro něho a další dva dospělé velemloky plus 30 mláďat se stavěl dva roky nový, moderní pavilon.

V zajetí velemloci žijí na několika místech v zoo - v  USA v Atlantě, Cincinnati, Saint Louis, čtyři exempláře žijí v Evropě - v Drážďanech a Rotterdamu.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.