Pamětní medaile zdarma nese motiv první československé koruny z roku 1922. Autorem původního návrhu je legendární medailér Otakar Španiel, umělecký "otec" mnoha československých mincí včetně svatováclavského dukátu, úspěšné obchodní zlaté mince.

Originální ražba je na rozdíl od té pamětní zvláštní absencí názvu měny. Název chybí proto, že v době uvádění emise do oběhu ještě nebylo definitivně rozhodnuto o pojmenování měny mladého státu. Koruna však byla nakonec přijata a název přetrval do dnešních dnů.

Pamětní medaile zdarma je pokračovatelkou předchozích pamětních ražeb zdarma, které zaznamenaly mezi českou veřejností mimořádný úspěch.

„Všechny numismaty zdarma jsme věnovali významným okamžikům navazujícím na vznik Československa, jehož výročí jsme slavili v roce předchozím. Původně jsme zamýšleli vyrazit pouze medaili, připomínající 100. výročí vzniku ČSR. Zájem o prvotní numismat byl však tak velký, že jsme se rozhodli v projektu „Medaile zdarma pro každého“ pokračovat. Jsme moc rádi, že je mezi námi tolik vlasteneckého cítění, a že lidé chtějí mít památku na události, bez kterých bychom možná ani nežili ve svobodné zemi,” dodává k projektu Stanislav Máša, ředitel Národní Pokladnice.

Pamětní medaili pojmenovanou "100. výročí vzniku Československé koruny" si zájemci mohou objednat prostřednictvím rezervačního systému (https://www.narodnipokladnice.cz/vyroci-meny).

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.