Barokní konvent zdobící nádvoří kladrubského kláštera je dílem architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Obytná budova benediktinských mnichů svému účelu sloužila do roku 1785, kdy byl klášter v Kladrubech zrušen císařem Josefem II.

Posléze zde byla zřízena kasárna, invalidovna a muniční sklad. V 19. století zakoupil areál bývalého kláštera šlechtický rod Windischgrätzů, kteří do této stavby umístili pivovar a o něco později svoji rodovou knihovnu. Po druhé světové válce v areálu sídlily státní statky a lesy a budova byla přeměněna na bytové jednotky, sýpku obilí a traktorovou stanici.

S postupnými opravami konventu se začalo v 80. letech minulého století. V současné době je tato budova pro návštěvníky z důvodu probíhající rekonstrukce uzavřena.

Mimořádné prohlídky s názvem „Víme, kudy chodíme... nový konvent“ zpřístupní během tohoto víkendu prostory, které po zbytek roku bývají veřejnosti uzavřeny. 

Pokud se chcete podívat do nepřístupných prostor, pak ve dnech 11. a 12. května navštivte klášter Kladruby. Prohlídky nového konventu začínají v 12:00, 14:00 a 16:00 hodin.

Vstupné na prohlídku je 150 Kč na osobu. Z bezpečnostních důvodů jsou prohlídky nového konventu početně omezeny. Rezervace si lze objednat na telefonním čísle: 374 631 773 nebo na emailové adrese: kladruby@npu.cz .

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.