První zářijový pátek se v plaském klášteře budou pořádat výpravy do minulosti. Spolu s divadelníky z ochotnického souboru Lípa Hodovíz se můžete stát členy výpravy, která se neohroženě vrhne proti toku času.

Díky časostroji se skupina přesune do jednotlivých období z dějin kláštera v Plasích a bude pátrat po receptu na zdejší „zázračný“ lék, tzv. plaský prášek.

Lék na žaludeční a žlučníkové potíže, známý jako plaský prášek, se v klášteře vyráběl za lékárníka Lukáše Gottlieba, který zde působil v první polovině 18. století. Jedinečná substance, která podle výrobce pomohla téměř na všechny neduhy, se výrazně lišila od ostatních léků na zažívání. Plaský prášek byl totiž sladký, a proto vyhledávaný.

Tento produkt plaské lékárny se díky cisterciáckým kontaktům vyvážel daleko za hranice kláštera, dokonce i do zahraničí. Po zrušení zdejší klauzury a odchodu mnichů se recept na plaský prášek ztratil a tento medikament postupně upadl v zapomnění. Dnes se jeho tradice připomíná alespoň v rámci prohlídek kláštera.

V Hodovízi se však našli odvážlivci, kteří se rozhodli, že s tím něco chtějí dělat. Vždyť věhlas zdejšímu kraji by mohl přinést třeba právě tento zapomenutý lék. Vyzývají proto veřejnost ke členství ve výpravných skupinách a k účasti na honbě za receptem.

Na své cestě časem potkáte architekty, kteří projektovali zdejší budovy, opaty a mnichy kláštera, Metternichy a jejich služebnictvo, dokonce i zakladatele Plas a mnoho dalších. Během pětačtyřiceti minut zkrátka projdete celou 870letou historii Plas, abyste se dopátrali složení plaského prášku. Povede se to?

Noční divadelní prohlídky budou v pátek 2. září vycházet od 19:00 v půlhodinových intervalech. Své místo ve skupině si musíte zarezervovat dopředu, nejlépe na telefonním čísle 373 322 174.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.