Areál plaského kláštera leží v údolní říční nivě, v prostředí, které se pro výstavbu budov příliš nehodí. Mniši cisterciáckého řádu však takové lokality spíše vyhledávali a překonávali s tím spojené výzvy. V klášterech pak vytvářeli sítě vodních kanálů, které vodu usměrňovaly a vedly tam, kde byla žádaná.

Obdobná soustava vznikla se založením řádového domu i v Plasích. V 16. a 17. století pak došlo k velkolepé přestavbě celého areálu, kdy byla vybudována i barokní část vodního systému, která souvisela zejména se stavbou konventu. Ne náhodou se o této stavbě říká, že byla vybudována na vodě.

Právě téma vodního systému budovy konventu, jeho technická dokonalost a ojedinělost přivádí do Plas řadu zájemců. Pro ně připravuje správa objektu již tradičně speciální prohlídky zaměřené na technické řešení této budovy.

Během prohlídek jsou návštěvníci seznámení s fungováním vodního systému, který doplňuje důmyslný systém větrání a vyhřívání budovy. Rovněž se mohou lidé podívat do míst, která nejsou běžně přístupná, jako například klášterní separace.

O speciální prohlídky je velký zájem. V červenci se konaly v rámci jednoho víkendu, kdy vycházelo přes třicet skupin, jejíž účastníci se dostali do útrob barokní budovy. Další prohlídky proběhnou již 13. srpna. Všechna místa v nich jsou již plně obsazená, nicméně pro zájemce existuje od letošního roku ještě jedna možnost:

Pokud vás vodní systém kláštera v Plasích zajímá, sežeňte k sobě ještě pár dalších nadšenců a vyrazte do Plas. Protože je o prohlídky velký zájem, rozhodla se správa objektu zařadit je do stálé nabídky, a to formou speciálního okruhu na objednávku.  Podmínkou však zůstávají požadavky na minimální a maximální počet osob v jedné skupině. 

„Po předchozí rezervaci jsme schopni tyto prohlídky připravit pro skupinu alespoň 10 osob. Kapacitu máme stanovenou na patnáct lidí z důvodu velikosti zpřístupněných prostor a celkové bezpečnosti,” uvádí průvodkyně Veronika Plachá.

Od začátku roku využili tuto možnost už mnohé skupiny, ať v rámci podnikového team buildingu, výletu s přáteli či s rodinou.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.