Již tradičně se v klášterech v Plasích a Kladrubech uskuteční letní akce s názvem Nocí ke hvězdám Santiniho Aichela. Letošní čtvrtý ročník "Santiniho nocí" proběhne 7. a 8. srpna a je zařazen do programu Monastýrování, jedná se tedy opět o akci oslavující výročí založení těchto klášterů.

Dva kláštery – jeden architekt – dvě noci – jedna hra

Náplň prohlídek zůstává stejná jako v předchozích ročnících. To znamená, že ve dvou večerech se otevřou prostory obou klášterů – v Plasích konvent, tj. bývalá obytná budova mnichů, v Kladrubech klášterní chrám Nanebevzetí Panny Marie, sv. Wolfganga a sv. Benedikta.

Návštěvníci si budou moci projít tyto budovy formou volných prohlídek. To jistě uvítají zejména zájemci o Santiniho architekturu, kteří si chtějí ohromující interiéry projít vlastním tempem, prohlédnout si nasvícené fresky, detaily výzdoby a nasát zdejší atmosféru.

Ti, kteří nechtějí jen bloumat barokním prostorem, si mohou prohlídku zpestřit zajímavou hrou. Opět je připravená tajenka, kterou bude možno rozluštit za pomoci indicií a úkolů. Ty obdrží návštěvník při vstupu do objektu nebo je nalezne rozmístěné přímo na trase. Tajenka je společná pro oba kláštery. Teprve po návštěvě obou objektů se složí dohromady.  V případě, že ji správně vyluštíte v jednom klášteře, získáváte vstup do druhého objektu zdarma.

Pro návštěvníky, kteří k nám zamíří z Plzně je připravena doprovodná speciální akce ve spolupráci s Plzeňskými městskými dopravními podniky. V pátek 7. srpna večer v 18:00 hodin vyjíždí ze Sadů Petatřicátníků historický autobus, který zaveze 24 cestujících přímo do kláštera v Plasích na zmiňované večerní prohlídky. Následně pak bude v jízdě pokračovat do kláštera v Kladrubech a posléze se bude vracet zpět do Plzně. Jeho cestující se tak pohodlně a stylově dopraví do obou klášterů.

V sobotu 8. srpna večer se historický autobus vydá opět na stejnou trasu jen v opačném směru. Z Plzně pojede nejprve do Kladrub a následně bude pokračovat do Plas.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.