Na svém kontě máte tři autorské desky, jste autorem mnoha písní skupiny Majerovy brzdové tabulky. To poslední CD autorské není. Proč?

Nejnovější deska je sestavena z písní, které napsal Jaroslav J. Ježek, frontman a autor někdejší karlovarské skupiny Čp. 8, ve které jsem měl tu čest několik let působit. V první polovině osmdesátých let, jeho písničky oslovily velkou část mojí generace a dodnes na ně mnoho lidí vzpomíná. Od mých vrstevníků také přišla myšlenka ty písničky znovu připomenout.

Bylo náročné takovou vzpomínkovou desku natočit?

Pro mě rozhodně ano, pro kolegy muzikanty nejspíše ne. Já jsem okolo toho tématu přešlapoval více jak dva roky. Velmi obezřetně jsem vybíral písně – ne všechno, co se dalo uvěřit Járovi v jeho dvaceti pěti letech, by se dalo uvěřit mě hluboko po padesátce. A pak tu byl ještě problém s interpretací – pochopitelně nemám ten Járův naprosto specifický, naléhavý tenor. Tak jsem ty písničky nakonec převyprávěl zcela po svém. Když jsem si tuhle výpravu po tenkém ledu a po ostří nože sám pro sebe zpracoval, šlo pak najednou všechno už velmi rychle. S nahráváním jsme byli hotovi za dva a půl dne. Kytarista Josef Štěpánek, klavírista Jan Steinsdörfer a basista Jaromír Honzák to dali rychle a skvěle. Jako ostatně vždy.

Jak ji přijala kritika a fanoušci?

Kritiky byly velmi příznivé a ani z příznivců si zatím nikdo nestěžoval… Oceňují, že se nesnažím zpívat jako Jára a mají radost z té muziky.

Na koncertě v Plzni se bude jen vzpomínat na Čp. 8, nebo zazní i písně z vaší vlastní tvorby?

Bude to spíše naopak – zazní především písně z mé vlastní tvorby, byť na Čp. 8 se také dostane. Písničky Čp. 8 hraju daleko raději v triu s Josefem Štěpánkem a Jaromírem Honzákem, s nimi naopak umím Milostné vzpomínky na Čp. 8 jako celovečerní koncert.

Své písně nazýváte jako landscape folk. Můžete nám to nějak přiblížit?

Léta zkušeností mě naučila, že je lepší si svojí kategorii určit sám, vymyslet si vlastní šuplík dřív, než to za mě udělá někdo jiný. Jinými slovy – chci být sám tvůrcem svého žánru. Moc jsem o tom názvu přemýšlet nemusel, víceméně všechny moje písně se nějakým způsobem týkají konkrétních krajin a příběhů v nich ukrytých. 

Vzniká nějaké nové autorské album?

Vzniká, právě je tak v půli cesty.

Kromě svého sólového repertoáru hrajete také v kapele Majerovy brzdové tabulky.

MBT jsou do značné míry první realizací myšlenky „landscape folku“, zajímaly nás především dávné až pravěké ohlasy a inspirace. Po několikaleté přestávce jsme se vrátili zpět k původní sestavě se zpěvačkou Andreou Landovskou, saxofonistou Vítem Kahlem a basistou Antonínem Bernardem a také k repertoáru z pěti řadových alb, které jsme spolu víceméně v období přelomu milénia nahráli. 

Co byste vzkázal čtenářům?

Neklesejte na mysli, je tu zase jaro.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.