Plzeň si letos vybrala třináct metrů vysokou douglasku tisolistou z Radobyčic. Její instalace na náměstí Republiky se uskutečnila 13. listopadu v nočních hodinách. Slavnostně tu vánoční strom rozsvítí v neděli 27. listopadu v 18 hodin primátor města Martin Zrzavecký spolu s plzeňským biskupem Tomášem Holubem, poté zazpívá Monika Absolonová.

„Půjde o stejný druh, jaký zdobil plzeňské náměstí loni, kdy byla douglaska tisolistá o metr vyšší, tehdy ji město získalo ze sportovního areálu TJ Sokol Petřín, její kořeny tam poškozovaly atletickou dráhu,” informoval primátor města Martin Zrzavecký. 

Pěknou tradici zavedli v Rožnově pod Radhoštěm. Již několik let Masarykovo náměstí zdobí vánoční strom, který městu věnovali občané. Letos v centru města zazáří jedenáctimetrová jedle Antonína Pavelky a jeho dcery Petry Šebestové z Tylovic. Slavnostně se rozsvítí v pátek 25. listopadu v 17.20 hodin.

Náves ve Valašské Bystřici každoročně od roku 1972 zdobí smrk živý. Letos se rozsvítí v páteční podvečer 2. prosince. Místní elektrikář Petr Dvořák s týdenním předstihem na větve rozvěsí s pomocí plošiny od rožnovských hasičů 220 kusů barevných LED žárovek. Pro zpestření přidá ještě dvanáct stroboskopických světýlek ve tvaru vánoční hvězdy.

Živý smrk ve Valašské Bystřici se nachází přímo u kostela a řadu let byl považován za nejvyšší vánoční strom v České republice. Až v roce 2011 ho předčil konkurent z Kvildy v Národním parku Šumava. Podle údajů v České knize rekordů měřil 25,5 metru, zatímco valašský smrk dosáhl výšky „jen“ 24,75 metru. A kolik měří nyní? „Až budu na špičku smrku upevňovat hvězdu, spustím dolů pásmo a změřím aktuální výšku našeho krasavce,“ slíbil valašskobystřický elektrikář. 

V Černošíně na Tachovsku se chystá rozsvěcení stromku a zbrusu nové vánoční výzdoby ve městě v neděli 27. listopadu. Ve 14 hodin začínají na náměstí adventní trhy, které zpestří návštěva andělů z nebe. Ti si budou brát od dětí vánoční přáníčka, která se pak ještě do Vánoc vrátí s razítkem Ježíškovské pošty z Božího Daru. Přáníčka si pak mohou rodiče vyzvednout v tamním muzeu ještě před Vánoci.

V 16.30 hodin uvede starosta města Miroslav Plincelner žáky černošínské školy, které návštěvníkům zazpívají vánoční koledy. V 17 hodin pak nastane slavnostní rozsvícení stromku a celé městské výzdoby.

Souběžně se tento den zahajuje Vánoční výstava v černošínském muzeu. Už teď lze prozradit, že na místě zájemci uvidí ozdoby z roku 1943, staré betlémy, betlémy z korku, příze, překližky a další.

Vánoční strom, který letos ozdobí náměstí F. L. Věka v Dobrušce, vyrostl na obecním pozemku v centru Deštného v Orlických horách. Jedná se o zhruba 15 metrů vysokou douglasku tisolistou, která bude skácena 17. listopadu a pomocí těžké techniky dopravena do Dobrušky. Slavnostní rozsvěcení proběhne 27. listopadu v 17 hodin a v programu vystoupí žáci hudebního a literárně dramatického oboru ZUŠ Dobruška.

V Opočně je rozsvěcení vánočního stromu tradičně spojeno s příjezdem Mikuláše, který se letos očekává 3. prosince v podvečer. Po úvodním vánočním vytrubování v podání Dobrušského žesťového sdružení dorazí na Kupkovo náměstí andělé a celý čertovský rej. Vánoční strom rozsvítí Mikuláš a program vyvrcholí mohutným ohňostrojem.

Město Zlín patří k těm, kde se každoročně nevztyčuje dovezený vánoční strom, ale zdobí se vzrostlá živá jedle. Ta byla zasazena před 11 lety přímo na náměstí Míru vedle budovy radnice. Rozsvícení stromu tu chystají na neděli 27. listopadu. V 15.45 se rozezní slavnostní fanfáry trubačů, zahraje houslista Pavel Šporcl s akordeonistou Vojtěchem Szabó a poté v 16.30 hodin stovky světýlek na stromku slavnostně rozsvítí zlínský primátor Miroslav Adámek.

Až na první prosincový víkend a v komorním duchu nechávají rozsvícení vánočního stromu ve Ski areálu Razula v beskydských Velkých Karlovicích. Vánočními světýlky tu bude vyzdoben smrk před místním hotelem Lanterna. Od 16 hodin si mohou návštěvníci vyzkoušet zdobení vánočních ozdob uvnitř v teple, v tvořivé dílně, nebo si zazpívat koledy se souborem Karlovjánek. Vánoční strom bude rozsvícen v 18 hodin. 

AUTORSKY PŘISPĚLI: Alena Lochmannová, Libuše Miarková, Martina Sihelská, Dana Ehlová a Martina Žáčková

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.