Plasy navštívila jedna z nejvýznamnějších slovenských filmových a divadelních hereček Emília Vášáryová, světoznámý polský režisér a klíčový představitel kina morálního neklidu Krzysztof Zanussi a známý polský režisér Janusz Majewski. Vzácné hosty provedl po bývalém cisterciáckém klášteře radní města Plasy Jiří Prantner (TOP 09).

„Největší zájem měli hosté o běžný život cisterciáků a také o vliv kancléře Metternicha na klášter v Plasích,“ řekl Jiří Prantner, kterého při výkladu doplnil kastelán Pavel Duchoň.

První panovnický cisterciácký klášter v Čechách založil roku 1144 kníže Vladislav II. a na počátku 15. století byl vypálený husity. Klášter pak zrušil Josef II., od roku 1826 se ale stal rezidencí druhého nejvýznamnějšího muže Evropy - kancléře Klementa Václava Lothara Metternicha a jeho rodiny. Metternichové koupili celé panství a zřídili si zde rodinnou hrobku.

Za kancléře a jeho potomků se Plasy opět staly nejen správním, ale i kulturním a průmyslovým centrem. Rodina založila huť na slévání litiny, obnovila výrobu piva. V roce 1995 prohlásila vláda zdejší areál za národní kulturní památku.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.