Letos proběhne od 16. do 19. listopadu v Plzni v prostorách Moving Station a Cafe Anděl. Jeho leitmotivem je letos téma SEN.

„Soutěžní část festivalu se rok od roku rozšiřuje a podstatně se rozšiřuje i mezinárodní účast. Filmy na festival posílají děti různého věku, od malých autorů z prvních tříd po studenty vysokých uměleckých škol,” uvedl ředitel Festivalu Animánie Jan Příhoda.

Na přehlídku, která je asi největší svého druhu v České republice, míří každý rok stovky filmařů nejmladší generace, kteří představují svá díla ostatním, navštěvují workshopy, besedy o filmech i setkání s profesionálními tvůrci.

„Profesionální filmaři k nám většinou doprovázejí své nové či starší snímky a dětem představují jejich vznik,” dodal Příhoda.

Letos se mají diváci a účastníci festivalu na co těšit. Srpnový hit Hurvínek a kouzelné muzeum, který poprvé převedl slavné české hrdiny, původem z Plzně, do světa počítačové animace, doprovodí v sobotu 18. 11. syn nástupce Josefa Skupy a dlouholetého principála Divadla S+H Miloš Kirschner ml. Do Plzně s ním zavítá režisér a producent filmového Hurvínka Martin Kotík.

O den později bude na Animánii uveden také nový film Aurela Klimta Lajka. Pozoruhodný projekt, který má původ v divadelní inscenaci o prvním vesmírném psu, vznikal řadu let. Lajku do Plzně doprovodí sám autor Aurel Klimt. Festival připomene i kultovní animák z roku 2009 Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny.

Tradičně zajímavá setkání slibují také programy porotců festivalové soutěže. Filmy bude letos hodnotit jedna z nejlepších současných režisérek české animace Kristýna Dufková. Ta uvede také pásmo svých filmů. Zahraniční část poroty tvoří pedagogové filmové výchovy. Z Itálie míří do Plzně pedagog a filmař Roberto Paganelli, z Polska přijede pedagožka a filmová teoretička Paulina Zacharek.

Návštěvníky festivalu čeká i bohatá interaktivní část. „Každý den probíhají otevřené i specializované praktické dílny filmu a animace,” řekl Příhoda.

Festival, ve spolupráci s Vodárnou Plzeň, chystá workshop na téma Vodní živel v animaci, se studenty bratislavské Vysoké školy múzických umění si děti vyrobí vlastní loutky, ve spolupráci s Divadlem Alfa proběhne dílna filmového zvuku, návštěvníci mohou zajít i na dílnu jednoduché animace či na scénáristický workshop.

Patronem části festivalu, věnované počítačovým hrám, je opět studio Amanita Design. Jeho dvorní výtvarník Jaromír Plachý představí na festivalu aktuální herní novinku Chuchel.

O pozoruhodnou výstavu se letos postarala Vysoká škola múzických umění v Bratislavě, která do Plzně veze rozsáhlou kolekci loutek, dekorací a filmových návrhů, které vytvořili studenti v uplynulých letech.

Letošní Animánie chystá i bohatý program, věnovaný filmové a audiovizuální výchově. Ve spolupráci s kanceláří Kreativní Evropa ČR proběhne v Plzni například seminář, který představuje nadějné projekty mediálního vzdělávání.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.