Akce začne ve 13 hodin, kdy od mostu Milénia vyrazí průvod historických kočárů, dobově oděných rytířů na koních, tamburašů, bubeníků, vlajkonošů, pěších zbrojnošů, kejklířů a urozených měšťanů, směrem na náměstí Republiky.

Císař Rudolf II. bude spolu s urozenými měšťany po dobu průvodu pohazovat drobné sladkosti (čokoládové mince, drobné cukrovinky). Po příjezdu a příchodu průvodu na náměstí Republiky průvod zastaví, císař Rudolf II. se pozdraví s reprezentací města Plzně a předá jim truhlu plnou zlata.

První rádce Wolfgang Rumpf pak pozve diváky na císařský rytířský turnaj, který se bude odehrávat na kolbišti "U Ježíška" pod mostem Milénia. Poté se tento průvod vydá na cestu zpět, tedy k mostu Milénia.

Tam budou k vidění dobově odění rytíři na koních ve zbroji a přilbách, kteří mezi sebou budou soutěžit v jezdeckých – rytířských disciplínách, například trefování kroužků, srážení přileb, útok na točící se terč, hod oštěpem na kance aj.

Vyvrcholením programu bude střet rytířů na koních i na zemi, včetně soubojů s dřevci a meči. V průběhu tohoto rytířského turnaje bude diváky bavit dobová hudba, dobové tanečnice, kejklíři a jinak zajímavé dobové pořady, spojené s "rudolfínskou dobou".

Projekt Příjezd císaře Rudolfa II. z Prahy do Plzně se vztahuje k událostem z let 1599 až 1600, kdy císař prchá z Prahy před morovou nákazou, a z královského města se Plzeň stává přibližně na devět měsíců městem císařským, tedy sídlem císařství Římskoněmeckého.

Projekt je koncipován jako zábavně poučná historická neděle, na které se budou, kromě jiných, podílet profesionální umělci. Program této historické neděle je svým celkovým zaměřením určen nejen pro celou rodinu, ale pro všechny, kteří fandí historii, tradici a všemu krásnému.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.