„Koncem devadesátých let minulého století se mi shodou šťastných náhod dostalo do ruky několik fotografií Bedřicha Grünzweiga, který žil v New Yorku. Tehdy mě kromě poetiky a zvláštní nálady snímků překvapil také Grünzweigův životní příběh. Od prvního momentu jsem věděla, že se s tímto autorem chci setkat a uspořádat mu výstavu,” popsala kurátorka Jolana Havelková.

Poprvé se setkali v prosinci roku 1997 v Grünzweigově bytě na Manhattanu. Tehdy mu už bylo 87 let. Probírali se štosy fotografií. „Léta jsme si pak psali a často telefonovali. Z naší dlouhodobé spolupráce vzniklo několik výstav realizovaných v Čechách, Německu a Rakousku a publikace Mezi nebem a zemí. Výstava Grünzweigových fotografií Poutník s kamerou, kterou jsem připravila pro Fotogalerii U Řečických v Praze (1998), byla vůbec prvním představením tohoto autora v Čechách,” uvedla kurátorka.

Bedřich Grünzweig (1910 - 2009) se narodil v Praze v době rakousko-uherského mocnářství, a kdyby jeho vlast později nebyla okupována nacisty, asi by ji nikdy neopustil. Grünzweigovi se, na rozdíl od jeho rodičů a bratra, podařilo uniknout před holocaustem. Po několikaměsíčních přípravách tajně odjel se svou ženou z vlasti do Spojených států. Jako autodidakt se začal věnovat studiu umění a fotografie.

Během let 1941 – 1947 pracoval pro exilovou vládu (Československou informační kancelář). V té době se potkal s mnoha osobnostmi, např. Masarykem, Voskovcem, Werichem, Pelcem, Hoffmeisterem. V roce 1947 Grünzweig získal americké občanství a zaměstnání ve Spojených národech, kde pracoval v oddělení veřejných informací, rozhlasových a vizuálních službách.

Od konce 40. let fotografoval newyorský život. Hledal si vlastní tvůrčí cestu ovlivněnou klasickou fotografií. První cena časopisu U. S. Camera, kterou získal v roce 1951 za snímek Mezi nebem a zemí, ještě více prohloubila jeho přesvědčení o smyslu fotografování.

„Živé snímky Grünzweig nikdy nemanipuloval, fotografoval s pochopením a s ohledem na situaci, podstatné pro něj bylo zachytit atmosféru prostředí a propojit ji s vlastním prožitkem. V roce 1961 byl Grünzweig vyslán Spojenými národy jako administrativní organizátor mírových operací do Afriky. V letech 1974 – 1994 se angažoval v organizaci International Center of Photography v New Yorku.

Zpátky do Československa přijel Bedřich Grünzweig třicet let po odchodu z vlasti. Čechy navštívil celkem čtyřikrát, naposledy v roce 1991. Po sedmi letech, v roce 1998, se do Prahy opět vrátil, tentokrát zastoupen jen svými fotografiemi.

Jeho snímky mají nadčasovou výpovědní hodnotu, jsou ale také svědectvím doby a tehdejší neopakovatelné atmosféry. Sám se na své životní aktivity ohlížel s velkou dávkou skromnosti: Fotografoval jsem, to bylo fajn. Ale největší přínos svého života vidím především na poli mezinárodní politiky a v oblasti lidských práv. Důležitá je pokora, má pro mě až náboženskou kvalitu," dodala kurátorka.

Výstavu Bedřicha Grünzweiga New York můžete na purkrabství hradu Klenová vidět do 1. září.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.