V neděli 5. května se na klatovském náměstí Míru sešla stovka lidí u příležitosti připomenutí 74. výročí konce druhé světové války a osvobození města americkou armádou.

Pietní akt začal v 10 hodin položením věnce k památníku padlých amerických vojáků na Zhůří.

Hlas Vondry vítal kolonu historických vozidel

Ve 12 hodin se na klatovské Černé věži rozezněl zvon Vondra, který přivítal na klatovském náměstí kolonu historických vozidel.

Od 13 hodin pak pokračoval pietní akt před klatovskou radnicí v čele se starostou Klatov Mgr. Rudolfem Salvetrem a místostarosty Ing. Václavem Chroustem a Ing. Martinem Křížem. Mezi vzácnými hosty byl poslanec Evropského parlamentu Jan Zahradil, poslankyně Parlamentu České republiky Ilona Mauritzová, náměstek hejtmana Plzeňského kraje Vladislav Vilímec, krajská radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Radka Trylčová, dále zástupkyně americké ambasády major E. Eliotová a starostové z okolních měst a obcí.

Po kladení věnců a květin přednesli své projevy starosta města Klatov Rudolf Salvetr, zástupkyně americké ambasády major E. Eliotová a náměstek hejtmana Plzeňského kraje Vladislav Vilímec.

Na závěr pietního aktu před klatovskou radnicí zazněla česká a americká hymna.

Odpolední kulturní program na náměstí Míru zpestřila country folková kapela Štreka a Anthony van den Broeck.

Oslavy završil koncert ke státnímu svátku

Od 19 hodin se pak v sále na klatovské radnici uskutečnil koncert sopranistky Gabriely Pechmanové, kterou na klavír doprovodil Daniel Wiesner.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.