„Vítejte opět po roce ve světě barev na výstavě výtvarných oborů Plzeňského kraje Cesta 2019. V letošním roce zde vystavuje patnáct škol - ZUŠ Josefa Kličky v Klatovech, ZUŠ Nepomuk, ZUŠ Nýrsko, ZUŠ Přeštice, z plzeňských škol ZUŠ Bedřicha Smetany, Soukromá ZUŠ Trnka, ZUŠ Sokolovská, ZUŠ Jagellonská, ZUŠ Starý Plzenec, ZUŠ Terezie Brzkové, ZUŠ Chválenická, dále ZUŠ Tachov, ZUŠ Františka Stupky Sušice, ZUŠ Kašperské Hory a ZUŠ Planá u Mariánských Lázní,” řekla na úvod slavnostní vernisáže Kristýna Šťastná, učitelka ZUŠ J. Kličky v Klatovech.

Klenová je magické místo, spojené se jménem malířky Vilmy Vrbové-Kotrbové, která zde žila a tvořila a její jméno nesou i ceny, které se udělují dětem na závěr výstavy.

„Máte tedy možnost hlasovat spolu s odbornou porotou, kdo letos získá Zlatou, Stříbrnou a Bronzovou paletu Vilmy Vrbové-Kotrbové. Chtěla poděkovat galerii Klatovy / Klenová za možnost na zdejší sýpce vystavovat, zvláště ředitelce Haně Kristové. Díky dále patří i všem zaměstnancům galerie, kteří práce svážejí, popisují a instalují a i mým kolegyním – Jarmile Štěpánkové, Aleně Anderlové, Marcele Kotěšovcové a Markétě Svobodové, které se na všem podílely,” řekla Kristýna Šťastná.

Téma letošní výstavy Cesta 2019 nebylo společné. „Já mám na výstavě čtyři skupiny a měli jsme společné téma Sto. A každá paní učitelka se svými žáky to ztvárnila po svém. Jedna pracovala na téma Sto let vzniku republiky, druhá si vzala za vzor hudební skupinu Sto zvířat, já třeba měla Sto autoportrétů stokrát jinak,” dodala Kristýna Šťastná.

Devítiletá malířka

Na výstavě se prezetuje i devítiletá Rosalie Kubecová, která chodí do ZUŠ J. Kličky v Klatovech.

„Vystavuji tu už druhým rokem a letos tady mám dva obrazy Myš městská a venkovská a Let balónem. Výtvarný obor pod vedením paní učitelky Marcely Kotěšovcové, ke které chodím už třetí rok, mě moc baví. K malování mne přivedli taťka i mamka. A jaký to je pocit, když tady visí moje obrazy? Hodně dobrý. Jsem na sebe pyšná,” řekla Rosalie.

Smeká před všemi „zuškami”

Vernisáž výstavy Cesta 2019 navštívil i Jiří Neuman z Klatov. „S manželkou sem chodíme pravidelně už desítku let a vždy nás uchvátí to, k čemu se dopracují malé děti. Dokážou úžasné věci a klobouk dolů před všemi zuškami, které je k tomuto dovedou, protože současná přetechnizovaná doba vede většinu populace k něčemu úplně jinému, než k tvorbě takovéhle krásy, která nás obklopuje. Je to vyhlídka do budoucna, že všechna ta nádhera se bude dál rozvíjet. Dětská díla, které zde vidíme, jsou nesmírně konkrétní, protože děti jinak nevidí a myslet ještě neumí, ale to co vidí, dokážou moc hezky ztvárnit. Prostě většina lidí by nedokázala to, co tyhle děti. Z dnešní výstavy si budu odnášet krásné pohlazení po duši,” zhodnotil 16. ročník výstavy Cesta 2019 Jiří Neuman.

Výstava bude k vidění do 19. května.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.