„Moje sběratelské začátky pochází ze střední školy, kdy jsem sbírala poštovní známky a etikety na zápalkové krabičky. První kapesní kalendářík jsem našla doma na půdě, byl měňavý - holografický a byla škoda ho vyhodit. Když jsem získala další, vložila je do krabičky a ta se postupně naplňovala, ale ještě se tomu samozřejmě nedalo říkat sbírka. Uplynulo spoustu času a náhodně při jedné návštěvě se mi kamarádka pochlubila svojí sbírkou kartičkových (kapesních) kalendáříků. Moc se mě líbila a zaujala natolik, že jsem si vzpomněla na svoji krabičku, a to by mohl být základ pro začínající sbírku,” řekla Anna Polačiková.

Pro začátek a rozšíření jí byly věnovány přebytečné (duplicitní) kalendáříky. Po vzoru kamarádky se také přihlásila do Klubu sběratelů kuriozit v Praze, kam každoročně jezdí na sběratelskou burzu, kde především mění a získává nové přírůstky do sbírky a také si kupuje nové, aktuální serie. Nejvíce klatovskou sběratelku těší kalendáříky, které získá od příbuzných, přátel a známých, ale i od lidí, kteří vědí, že je sbírá a vhodí je do schránky na dopisy.

„Mým nejstarším a nejvzácnějším exponátem je kalendářík z roku 1966, který vydala Česká spořitelna. Pokud srovnám kalendáříky z dřívější a dnešní doby, je zde vidět vývoj ve zpracování jak v návrzích, designu i materiálu. Při prohlídkách své sbírky zavzpomínám na poměrně nedávnou minulost, jak léta utíkají a vše se mění. I sběratelka kalendáříků se může stát nostalgickým pamětníkem a vnímá události a příběhy, jež jednotlivé kalendáříky nebo jejich série vyprávějí. Na rozdíl od mladších ročníků je to pro mne doba dobře známá a věci, které mne tenkrát obklopovaly, jsou mi blízké,” popsala vášnivá sběratelka.

Kalendáříky má uložené v pořadačích podle roků, kde jsou tematicky rozděleny např. na města, peněžní ústavy, cestovní kanceláře, floru, faunu, podniky, auta či ženy v reklamě.

„Konkrétně u posledně uvedeného tématu je znát velký rozdíl mezi propagačními materiály uvedenými na kapesních kalendářících v období 50. a 60. let minulého století a dobou následující. Žena zde coby cudně oblečená hospodyňka víceméně pouze doplňovala prezentaci domácích spotřebičů jako pomocníků socialistické ženy. Oproti tomu léta 70. a 80. už ženu vidí jako sexuální objekt v popředí, který je určen k propagaci čehokoli. Je zajímavé, že muži se před objektivem téměř nevyskytují. Ve sbírce jsem objevila pouze několik kalendáříků,” prozradila klatovská sběratelka.

Sběratelka nesbírá všechno, ale úzkou specializaci rovněž nemá a vzácného „modrého Mauricia" také nevlastní.

„Představuji vám pouze malou část své sbírky, kterou zde prezentuji na jednotlivých panelech rozdělenou podle tematických skupin. Možnost vystavovat a seznámit veřejnost s částí mé sbírky kapesních kalendáříků je pro mne čest a zadostiučiněním v mé sběratelské vášni, která příjemným způsobem naplňuje část mého volného času a umožňuje poznávat nový okruh lidí, majících stejný zájem,” dodala Anna Polačiková.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.