JUDr. Ivo Jahelka se narodil roku 1954 v Dačicích. Zde absolvoval všeobecné gymnázium a v letech 1973-1978 studoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Roku 1981 se stal advokátem v Jindřichově Hradci a členem kárné komise České advokátní komory. Protože vždy měl sklony k psaní písniček, vysloužil si také další neformální titul ´zpívající právník´.

„Začal jsem se totiž věnovat zhudebňování různých soudních případů a všelijakých kuriózních příběhů ze života a jejich prozpěvování při různých příležitostech, přičemž stranou nezůstaly ani všeliké zajímavé zápisy obsažené v soudních spisech, policejních protokolech i jiných úředních dokumentech. Poprvé tyto mé výtvory slýchalo publikum v klubu Rubín na Malostranském náměstí v Praze v pořadech známého recitátora a moderátora Mirka Kováříka "Zelené peří", odtud byl už jenom krok na Porty a dále do divadel a všemožných kulturních stánků.

A protože lidský život nabízí neustále nepřeberné množství zajímavých situací, pokračuji v této činnosti i v současné době. Přitom jsem se v roce 1978 dal na dráhu advokáta a tento stav nadále trvá. Vycházím z toho, že humor a smích jsou kořením života, že každý se rád zasměje neštěstí druhých, a že - jak pravil jeden recidivista – Život je nepřetržitá řada průserů nepravidelně po sobě jdoucích,” uvedl Ivo Jahelka.

V polovině 80. let Ivo Jahelka uspěl na folkovém festivalu Porta, když se jeho píseň Soudili se dostala na výběrové album Porta ´84 a byl vyhlášen "osobností" Porty´85. Následně začal vydávat vlastní autorská alba, kde zhudebněné soudní případy prokládá zábavným mluveným slovem.

Nyní se vedle koncertování stále věnuje právnické činnosti, vlastní advokátní kancelář v Jindřichově Hradci, kde také žije, a zaměřuje se na právo občanské, rodinné, trestní a obchodní.

Diskografie zpívajícího právníka

Ivo Jahelka vydal dohromady devět sólových alb a tři alba ve spolupráci s jinými hudebníky. Prvním albem bylo: Soudili se (1985). Následovala alba: Ať žije spravedlnost (1989), Veselá revoluce (1990), Výpis z rejstříku lásek (1991), In flagranti (1992), Mikroforum pátrá (1994), Recidiva (1995), Záchranáři z lidu + Petr Novotný (1984), Tenisová akademie + Miroslav Paleček (1999), Pojízdná soudírna (2001), Neznalost neomlouvá (2003) a Písně právnické (2009).

Je také autorem tří knih – Když se smějí paragrafy (Nakladatelství Madagaskar 1994), Minimum k soudu (Nakladatelství Olympia 1997) a Soudníček (2001).

Podílel se také na vzniku pořadu České televize Neznalost neomlouvá, který se začal vysílat roku 2002 a oblíbenost jej udržela na programu několik let. Seriál si kladl za cíl srozumitelnou formou seznamovat diváky s každodenními úskalími našeho právního řádu a zároveň pokusit se zvýšit obecně nevalnou úroveň právního vědomí veřejnosti.

Aktuálně

V současné době zpívající právník Ivo Jahelka koncertuje po celé ČR, kdy vystupuje s pořadem Písničky zpod taláru, ve kterém jsou k slyšení nové zhudebněné soudničky, perličky a veselé povídání…

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.