Čechomor v letošním roce slaví třicet let od svého vzniku. Své příznivce i respekt kritiků si skupina získala nápaditým aranžmá a osobitou interpretací hudby, jejímž základem byly a jsou lidové písničky.

Od přelomového roku 2001, kdy Čechomor získal tři ceny Anděl (jako skupina roku, za album Proměny i za stejnojmennou skladbu), uběhlo 17 let. Skupina za tu dobu koncertovala nejen doma a na Slovensku, ale i v celé Evropě, procestovala Ameriku, Austrálii i Asii. Spolupracovala s několika výraznými hudebními producenty (Ben Mendelson, Gerry Leonard), vystupovala společně s několika symfonickými tělesy, japonským hudebníkem Joji Hirotou, s americkou písničkářkou Suzanne Vega a spoustou dalších.

Třicet let je už pořádně dlouhá doba. Od začátku v Čechomoru působí už jen zpěvák a kytarista František Černý. Zbytek kapely se postupem doby obměňoval a v posledních dvou letech přišla mladá muzikantská krev - baskytarista Lukáš Čunta, bubeník Matěj Lienert a kytarista Adam Malík.

Hudební seskupení kolem lídrů skupiny Františka Černého a Karla Holase s hostující zpěvačkou Martinou Pártlovou v posledních letech výrazně pracovali na novém modernějším zvuku, výraznějším aranžmá a také na novém repertoáru. Album Nadechnutí je toho důkazem.

Lidové písně doplněné o několik původních písniček skupiny dostaly výrazný aranžérský impuls z pera Jana Valty. Široká škála hudebních stylů od symfonické hudby až po pravou českou dechovku nabízí nový a neobvyklý zvuk skupiny Čechomor za doprovodu Kumpánových muzikantů.

Klatováci se dočkali největších hitů skupiny

V 19 hodin se sál zaplnil do posledního místa. Čechomor nastoupil na pódium a jeho charakteristické tóny kytar, houslí a dalších nástrojů rozezněly klatovský kulturní dům.

Charismatičtí folkrockoví hudebníci v čele s frontmanem Františkem Černým a Karlem Holasem od první chvíle servírovali natěšenému publiku ty největší pecky. Zněly písně Velické zvony, Teče voděnka, Voják, Padly vody, Malovaný kostel, Když muziky, Tady jsem doma, Gorale. Spokojené publikum si s Čechomorem od začátku notovalo, bouřlivým potleskem odměňovalo každou píseň a s úsměvy na tvářích si naplno vychutnávalo hudební bonbónky Čechomoru.

V průběhu koncertu vystoupila na pódium zpěvačka Martina Pártlová se svým okouzlujícím hlasem, která dostala prostor pro svůj sytý hlas v písních Ach Bože z nebe, Mamko nedávej mě a Vyletěl sokol.

Večer s nadanou formací ve složení František Černý (kytary, zpěv), Karel Holas (housle, zpěv), Martina Pártlová, Adam Malík (kytary, klarinet, zpěv), Lukáš Čunta (baskytary, klávesy) a Matěj Lienert (bubny) gradoval a atmosféra byla dokonalá.

Druhá polovina koncertu patřila vánočním písním Vánoční mundur či Den přeslavný. Uchvácení fanoušci nechtěli pustit Čechomor z pódia a bouřlivým potleskem jej lákali zpět. Přišly přídavky Tisíc andělů, Vondráši a Byla cesta, které byly krásnou tečkou pondělního koncertu Čechomoru v rámci Vánoční Kooperativy tour 2018 v Klatovech.

Lidé si z koncertu odnášeli úžasný zážitek.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.