,,Na polích flanderských vlčí máky kvetou.

Tam mezi kříži, řada za řadou …“

…jsou verše kanadského chirurga, podplukovníka Johna McCrae, sloužícího v průběhu I. světové války, který zažil peklo při prvním použití bojového plynu u města Ypry ve Flandrách v dubnu 1915. Právě tato báseň se stala symbolem celé války a dodnes je připomínána tradicí vlčího máku na paměť padlých a válečných veteránů.

A právě jeho báseň je ústředním motivem tryzny na výstavě Muži Chanovicka ve Velké válce, která doplňuje vydání stejnojmenné publikace.

„Kniha byla pokřtěna při vernisáži v neděli 11. listopadu, v Den válečných veteránů, při vzpomínkové akci, jíž chanovičtí občané uctili památku svých mužů padlých v 1. světové válce. Trvalou upomínkou na tento rok, kdy jsme si připomněli jak výročí konce 1. světové války, tak vznik samostatného československého státu, zůstane téměř stostránková publikace Muži Chanovicka ve Velké válce," řekl ředitel Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech Mgr. Luboš Smolík.

Klíčovou částí publikace je seznam mužů, kteří z místních částí Černice, Defurovy Lažany, Dobrotice, Holkovice, Chanovice a Újezd u Chanovic nastoupili do rakousko-uherské armády a mobilizační systém je rozřadil na různé vojenské posty.

„Text uvedené části přibližuje rok narození odvedeného vojáka, jeho trvalé bydliště, zjištěné zaměstnání před 1. sv. válkou i po ní, čas narukování, případně místo, kde sloužil nebo bojoval. V mnoha případech se podařilo zjistit, zda byl voják svobodný, či ženatý, kolik měl dětí. V některých případech také víme, u které jednotky sloužil, případně kdy a kde padl, nebo kdy se vrátil domů a v jaké hodnosti. Tento soupis doplňuje také vylíčení situace přímo na Chanovicku v době války. Všímá si např. zavádění přídělových lístků omezujících spotřebu potravin či jiných životních potřeb a různá další omezení, vyhlašování podpůrných sbírek ve prospěch bojujících vojáků, zásobování a vyzbrojování armád. Z šesti vesnic, které patří do správy Obce Chanovice, bylo povoláno do zbraně na rakousko-uherská bojiště přibližně 240 mužů (zhruba 15,5 procenta tehdejší zdejší populace). Z nich padlo, zahynulo, zemřelo či stalo se nezvěstnými asi 48 mužů, většinou na srbské, italské a ruské frontě nebo v bojích našich legionářských vojsk v Rusku, v Itálii a ve Francii," popsal Smolík.

Vernisáži výstavy a křtu knihy v Konírně v zámeckém areálu v Chanovicích předcházel slavnostní nástup chanovických dobrovolných hasičů, jejichž zástupci položili věnec k pomníku padlým v 1. sv. válce.

„Vzpomínková akce byla ukončena happeningem, při němž žáci školy, jejich rodiče a pedagogičtí pracovníci utvořili více než 100 metrů dlouhý živý řetěz, kterým propojili místo s pamětní deskou a lípou republiky v parku s pomníkem padlým, který nakonec žáci ovinuli provázky s třemi sty vlastnoručně vyrobených českých praporků. Poté byla zasazena lípa republiky," dodal Luboš Smolík.

Výstava Muži Chanovicka ve Velké válce bude k vidění v Konírně v zámeckém areálu v Chanovicích do 31. prosince.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.