V rovině postavený, obklopený vodou je těžko dobyvatelný, nad kamennou pevností se tyčí mohutná věž. Půta Švihovský, krutý majitel panství, na stavbě nešetřil, roku 1473 obdržel od krále povolení postavit na svém panství tři hrady.

V bažině stojící

Balvín v popisu hradu pokračuje: „…výšku náspů a příkopů a také v tom, že nebylo možno se do něho podkopat, poněvadž stojí na bažinaté půdě.” Půta stavěl s rozmyslem, pamětliv, jak se vedlo dřívější tvrzi pánů z Rýzmberka postavené v močálovité dolině, kterou protéká Úslava.

Městečko Švihov a tvrz obklopenou vodou vyplenila roku 1425 sirotčí vojska. Roty Žižkových pohrobků decimovaly kraj, země se začala topit v krvi. V roce 1463 získali Švihovští majetek zpět.

Půta, který vlastnil Rabí, Horažďovice, Stříbro, Roudnici, Kozel a další majetky, postavil Švihov ve slohu pozdní gotiky jako reprezentační sídlo na umělém ostrově. Stavělo se v letech 1480 - 1510. Jeho dělostřelecké opevnění nemělo v té době konkurenci.

Vnitřní hrad se skládal ze dvou paláců a pětipatrové věže, která bude nyní po dlouhé době zpřístupněna. Paláce byly spojeny hradní kaplí, ta je součástí opevnění soustavy bašt – Zlaté, Červené, Bílé a Zelené. Vnitřní opevnění chránil jeden vodní příkop, druhý spolu se třemi rybníky tvořil vnější opevnění.

Po Půtově smrti pokračovali ve stavbě jeho synové. Švihovští se ale zadlužili, hrad prodali Kavkům z Říčan.

Dlouhá léta vodní hrad chátral, dokonce měl být na příkaz Ferdinanda III. jako řada jiných rozvalen, aby neposkytoval útočiště zemským škůdcům a nepřátelům, nakonec Švihov získali Černínové a ti ho zvelebili. Černínové z Chudenic tak dlouho bourání oddalovali, až z něj sešlo. Přesto ale vzala za své část opevnění a Zlatá bašta. Zdemolilizírovaný zámek zůstal do  20. století uchován pouze jako hospodářský  objekt, panská sýpka, s pěti obyvatelnými pokoji.

Výstup na věž a lití zvonu, švihovské atrakce

„Po dvouleté celkové obnově bude v červenci poprvé v historii zpřístupněna hradní věž, která bude ukazovat vzácně dochované stavební prvky, a zároveň umožní žádanou vyhlídku z nejvyššího patra věže do údolí řeky Úhlavy. V červnu v rámci celorepublikové akce Noc kostelů bude přímo na nádvoří hradu odlit asi třicetikilový zvon do věžičky hradní kaple a stejně jako ona bude zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie. Další novinku představuje virtuální prohlídka vnitřních prostor hradu, která umožní imobilním návštěvníkům zhlédnout pro ně jinak nepřístupné prostory,” informoval švihovský kastelán Lukáš Bojčuk.

Tři oříšky

Popelka se na Švihově mihla několikrát, například když jí princ chtěl nasadit střevíček a kdykoli se něco dělo na nádvoří.

Původně letní pohádku změnil režisér Václav Vorlíček, chtěl do příběhu dostat víc romantiky. Jenže v ten rok na saském  Moritzburgu nenapadla ani vločka, takže německá koprodukce musela kolem královského zámku cukrovat umělotinou.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.