Třebaže tito strážci psí hlavu ve znaku neměli, vžil se pro ně v minulosti název Psohlavci. Psí hlavu měly ale ve znaku jednotky, které dbaly, aby tudy nepronikla za hranice ani myš. Přijedete do kraje zaniklých vesnic, Němci opuštěných, Čechy pobořených. Krajina je podobná Šumavě, na niž navazuje.

Na vrcholu Čerchova (1042 m. n. m) nedaleko Újezda, kde žil Jan Sladký-Kozina, stojí od roku 1904 kamenná rozhledna Kurzova věž. Pár metrů od ní ční bývalý vojenský objekt z totalitních dob. Sloužil k rádiovému odposlechu. Z rozhledny je nádherný kruhový rozhled, vidět jsou Brdy i Alpy.  

Renesanční zámek v Horšovském Týně

Z ptačí perspektivy uvidíte město i zámek z 38 metrů vysoké věže kostela sv. Petra a Pavla. Hrad a zámek patří k nejvýznamnějším západočeským památkám, rozsáhlé historické sbírky jsou známé také pozůstalostí hraběnky Mitsuko Coudenhove-Kalergi.

Japonská hraběnka jezdila za Trauttmansdorfovými, těm patřil objekt 300 let do roku 1945. Byla jednou z prvních Japonek, které se provdaly do Evropy.

Santiniho Kladruby

Sen zakletý do kamene, jedna z nejkrásnějších církevních staveb na našem území nese rukopis stavitelského genia Blažeje Santiniho. Klášterní komplex v sobě ukrývá vznešenost, umělcův rozmach, fantazii, a při prohlídce klášterní lodi i pocit obrovské nadřazenosti prostoru.  

Balvanité Sedmihoří

Nedaleko Horšovského Týna najdete minihory, kolem 600 metrů výška, s žulovými balvany, jaké jsou třeba na Sedlčansku. Bohem zapomenutá krajina s naučnou stezkou je naprosto úžasným relaxačním místem.

Světce a Tachov

Největší jízdárnu v Čechách, málem už na odpis, se podařilo zachránit ve Světcích. Romantický objekt knížete Windischgrätze měří na délku 60 metrů, široký je 52 a vysoký 23.

Monumentální stavba konkurovala vídeňské císařské jízdárně. Od ní se dostaneme podle Mže Aglájiným údolím do Tachova. Město má částečně zachovalé opevnění, hradby i věže, je jedním z nejmenších královských měst.

Kolovečský mlýn na staré báby

V obci Koloveč u Domažlic mají nejen jedno z největších našich muzeí řemesel, vyrábějí tu také nádhernou chodskou keramiku. Dílnu je možné navštívit.  

Také je tu tradiční "mlýn na staré báby", spouštěný vždy o srpnové pouti. Z přivedené seniorky dokáže „vyplivnout“ juniorku. Přesvědčte se sami.  

Hlídací Přimda

Zřícenina jednoho z nejstarších hradů, asi z roku 1211. Sloužil jako strážní, spolu s Chody hlídal zemskou hranici a obchodní stezku do Horní Falce. Je z něho parádní vyhlídka po okolí.

Vychýlené Domažlice

Nejnavštěvovanější západočeské město, založené Přemyslem Otakarem II. Soužití německého českého obyvatelstva rozvrátili husité. Historické jádro spolu s hradem přitahuje návštěvníky. Kostelní vyhlídková věž je o 60 centimetrů vychýlená.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.