Druhý ročník festivalu Strojní oustecká sobota Městské muzeum Ústí nad Orlicí zajistilo v letošním roce 25. května opět na Mírovém náměstí.

Stejně jako před rokem na tisíc návštěvníků si přišlo prohlédnout řadu elektrických a motorových lokomobil, pohánějících i 100 let staré stroje, které dokázaly ulehčit těžkou dřinu na polích hospodářům a zemědělským pracovníkům.

Veškerá zařízení byla majiteli před zraky návštěvníků uvedena do chodu s ukázkou jejich funkcí. Navíc ředitel muzea PhDr. Radim Urbánek doprovodil jejich činnost podrobným komentářem.

Netrpělivě očekávanou novinkou byla okružní jízda historických traktorů po náměstí. Zaparkované stroje pak bylo možné si z blízka prohlédnout i zkusit pohodlí či nepohodlí jejich ovládání.

Na přehlídce se svými historickými traktory se představil Svoboda Traktor Klub z Kosmonos u Mladé Boleslavi i s velkým stanem plným fotografických i textových materiálů z historie majitele budoucí továrny Václava Svobody na výrobu elektromotorů a elektrické instalace značky "Svoboda motor". Pokračováním byl vznik traktoru "Svoboda 12" se sledováním jeho vývoje až po poslední typ "Svoboda DK 15", o který byl velký zájem nejen u českých zemědělců, ale také v Anglii, Francii i Brazílii. Četné dokumenty tak provází tuto historii od roku 1926 až po rok 1948, kdy továrna po znárodnění definitivně zanikla a výrobu malého podniku převzal brněnský závod Zetor.

Další ukázkou byla řada traktorů Zetor, vyráběných od roku 1946 až po nejnovější, doplněné kabinou, které zajišťují zahradnické, zemědělské, hospodářské a další těžké práce.

Na ústeckou výstavu přivezli také pracovníci Národního zemědělského muzea v Praze dva funkční traktory z roku 1929 a 1940. K ukázce staré zemědělské techniky se připojil i Veteran spolek Sopotnice.

Doprovodným programem výstavy trvající od 9.30 do 16.30 hodin mimo získání nových znalostí bylo i soutěžní prokázání současných vědomostí dětí i dospělých. Dětská soutěž spočívala v poznání podle vůně a hmatem v uzavřeném sáčku různých plodin. Odměna pro nejvzdálenějšího účastníka po přihlášení občana jen z 30 km vzdáleného Vysokého Mýta přinesla nečekané překvapení, když se přihlásila žena z Bulharska, která je na návštěvě v ČR.

Docela náročná byla soutěž pro dospělé, kdy bylo třeba určit, co znamenají staré české názvy jako žentour, královská hřídel, prejd, hon, holendr apod. Nakonec cenu s potřebnými dosaženými body získali pouze 4 muži.

Protože všechno jednou končí, vypršel i čas strojního festivalu. Poslední cenou byla představa, že za rok se bude konat zase.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.