Spolek sběratelů a přátel exlibris jako pořadatel 37. kongresu FISAE v Praze vypsal otevřenou mezinárodní soutěž výtvarníků exlibris, která se stala jednou z nejobeslanějších světových soutěží exlibris z posledních let.

Celkem se přihlásilo 694 umělců ze 49 zemí. Porota složená ze čtyř grafiků a dvou teoretiků umění tak dostala k posouzení 1951 exlibris. Po dvou dnech usilovné práce, kdy vyřadila díla, která nesplňovala kritéria soutěže (velikost grafické plochy, chybějící podpis umělce), u zbývajících přistoupila k hodnocení výtvarných uměleckých ukazatelů. Byly posuzovány kvalitativní ukazatele grafického provedení námětu, souhra obrazu a písma a celkový dojem z grafiky.

Nakonec bylo nominováno 232 autorů a výstavní soubor byl složen z 382 kusů exlibris. Celkově bylo uděleno 5 cen, a to hlavní cena soutěže GRAND PRIX, čtyři ceny Spolku sběratelů a přátel exlibris (SSPE) a deset čestných uznání.

Hlavní cenu GRAND PRIX získal Katsunori Hamanishi z Japonska a cenu SSPE Vladimír Zuev z Ruska, Liu Shuohai z Číny, Alexej Bobrusov z Ruska a Konstantin Kalynovych z Ukrajiny. Čestná uznání byla udělena umělcům z Belgie, Lotyšska, Slovenska, Bulharska, Běloruska, Číny, 2 z Ruska a 2 z České republiky - Milanu Bauerovi a Daniele Benešové.

Instalováním této výstavy se ústecká veřejnost dočkala další možnosti umožnění prohlídky této oblíbené tvorby. Výstavní soubor 382 grafických kreseb tvoří opravdu reprezentativní soubor exlibris, který ukazuje to nejlepší ze současné světové exlibrisové tvorby.

Přitom exlibris byl původně jen užitkový grafický lístek vlepovaný do knihy za účelem označení, komu výtisk patří, který obsahoval jméno, erb či monogram majitele. Dnes je svébytným umělcovým dílem, které je vytvořeno grafickou technikou. Formálně obsahuje grafický motiv a textovou legendu, tedy nápis Exlibris a jméno vlastníka.

To vše bylo návštěvníkům ve dvou výstavních síních nabídnuto k poznání, posouzení i obdivu, kdy před nimi defilovaly miniaturní výtvarná díla s motivy ze všech oblastí života. Vedle rozličných figurativních motivů, krás přírody, květů a zvířat v pozicích vážných i žertovných vynikalo řemeslné a cestovní pojetí Milana Bauera (Na výletě). Na výstavě je dán prostor i umělcům, kteří zasedali v porotě. Jejich práce jsou však postaveny mimo soutěž, jak je po celém světě obvyklé.

Vzhledem k rozsáhlosti výstavy může si návštěvník krásný umělecký zážitek zopakovat i v následujících dnech, kdy výstava bude otevřena až do do 9. června denně mimo pondělí, v úterý až pátek 10-12, 14-17 hodin, v sobotu a neděli 14-17 hodin. Ve dnech 24., 25. a 26. května bude galerie uzavřena.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.