KHS je soutěží, která překračuje hranice a má stabilní místo v kulturním kalendáři nejen města Ústí nad Orlicí, ale i kraje a českého hudebního školství.

O celosvětovém charakteru soutěže svědčí 74 účastníků z 21 zemí celého světa v zastoupení mladých houslových talentů kromě ČR z Polska, Rakouska, Německa, Švýcarska, Srbska, Itálie, Velké Británie, Bulharska, Norska, Švédska, Dánska, Ukrajiny, Litvy, Estonska, Lotyšska, Ruska, Turecka, Mongolska, Jižní Koreje a USA.

Mezinárodní je i složení poroty, které předsedá Karel Hůla z AMU Praha. Další porotci jsou z Kanady, Belgie, Ruska a tři z ČR.

Město Ústí nad Orlicí ve spolupráci s Nadačním fondem Mistra Jana Kociana je pořadatelem hudebního festivalu Kocianovo Ústí, v jehož rámci se uskuteční sedm koncertů. V úterý 30. dubna v Roškotově divadle to byl debut laureáta KHS 2018, jedenáctiletého Emrika Revermanna z Kanady s doprovodem Komorní filharmonie Pardubice.

Dalším koncertem spojeným s KHS bude v sobotu 4. května slavnostní vyhlášení vítězů KHS a jejich závěrečné vystoupení včetně laureáta KHS 2019 a Komorního smyčcového orchestru složeného z účastníků 61. ročníku Kocianovy houslové soutěže se sólistou Pavlem Šporclem.

S houslistou Pavlem Šporclem, laureátem KHS 1986, nyní uměleckým ředitelem festivalu a patronem KHS, se lze ještě setkat jako se sólistou koncertu v pátek 3. května v Roškotově divadle s cikánskou cimbálovou kapelou Gipsy Way Ensemble a v neděli 5. května v kostele Nanebevzetí Panny Marie Hvězdy hrají Mozarta.

V koncertním sále ZUŠ již proběhly soutěže tři kategorií, v kterých získali ocenění i čeští houslisté. Vítězem III. kategorie se stal Daniel Matejča z ČR (Liberec), 2. cenu získalo Polsko, 3. cenu Srbsko, Norsko, Německo a USA, ČR ještě jedno čestné uznání I. stupně a dvě II. stupně. 

V II. kategorii 1. cena nebyla udělena, 2. cenu získal Milan Kostelenec z ČR (Liberec) a Sofia Vasecka z Lotyšska, 3. cenu Srbsko, Turecko a Rakousko.

V I. kategorii 1. cena patří Estelle Presler ze Švýcarska a Anně Katarině Tralla z Estonska, 2. cena putuje do Mongolska a 3. cena na Ukrajinu. Dále byla uděleno jedno čestné uznání I. stupně pro ČR a tři čestná uznání II. stupně, z nichž jedno patří devítileté Tereze Vondráčkové ze ZUŠ Ústí nad Orlicí, která se tak stává novou reprezentantkou města za nyní již sedmnáctiletou Hanu Jasanskou, studentku olomoucké konzervatoře.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.