Již popáté se město Ústí nad Orlicí připojilo k celostátní dobrovolnické akci Ukliďme Česko. Tento jarní úklid se pro občany města stal takovou samozřejmostí, že neprobíhá pouze v jeden stanovený den, ale prakticky po celý měsíc dle možnosti jednotlivých účastníků.

Již během týdne uklízeli rodiče v okolí mateřských škol - a také některé školy ve svém okolí, v pátek 5. třída gymnázia přibrala i další lokalitu v okolí města.

V sobotu 6. dubna pak odbor životního prostředí přichystal nářadí pro dobrovolníky - 13 pracovníků městského úřadu a 20 dobrovolníků z řad občanů, kteří se postarali o úklid v okolí města v oblasti bývalé cihelny, železniční zastávky, cyklostezek, Andrlova Chlumu a břehů Tiché Orlice v Cakli. Uklízelo se i s pomocí osadních výborů v městských částech Kerhartice a Hylváty.

Nepochopitelné je, že stále jsou jednotlivci, kteří místo do sběrného dvora nebo do kontejneru, kterých je všude dostatek, zamíří s vysloužilým předmětem někam do křoví či prostě do příkopu.

Tak se i v letošním roce nasbíralo přes 10 tun odpadu, počínaje plastem, různým dřevem až po jízdní kola, nepotřebné elektrospotřebiče nebo staré pneumatiky osobních a nákladních vozů, nechyběla ani ohromná těžká od traktoru. Dokonce se našel i velký hřbitovní věnec na louce, kdy zůstalo otázkou, proč nebyl donesen na místo jeho určení.

Městská společnost Tepvos podpořila tuto akci zapůjčením nářadí a svozové techniky, pomocí které byl z určených stanovišť vytříděný odpad v pytlích svezen do sběrného dvora k další likvidaci.

K čistotě samotného města pak přispívá úsek Komunálních služeb společnosti Tepvos blokovým čistěním komunikací, které letos bylo zahájeno 26. března. Úklid se provádí na chodnících, silnicích, parkovištích a cyklostezkách. Tím je zaručen příjemný každodenní pohyb městem za prací i nákupech a v přírodě místa k vycházkám i ke sportu.

Navíc čisté upravené prostředí města lze přirovnat k pozvánce ke svátečně prostřenému stolu. A není to pouhá ledajaká nabídka, ale skutečná ukázka pohostinnosti pro cizí návštěvníky.

Již v termínu od 10. do 13. dubna proběhne 25. ročník Heranovy violoncellové soutěže a od 30.dubna do 4. května 61. ročník Kocianovy houslové soutěže pro mladé talenty do 16 let z celého světa. Od 29. dubna v rámci XIV. ročníku hudebního festivalu Kocianovo Ústí se představí řada předních umělců včetně laureáta KHS 2018 Emrika Revermanna z Kanady.

Což je nejpádnějším argumentem k vytvoření té nejdokonalejší vizitky města, kterou si návštěvníci odvezou jako krásnou vzpomínku.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.