Zázrak dnešní doby - snadné otočení kohoutku otevře proud čisté křišťálové vody. Samozřejmost? A přece na světě více než miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody.

Pro posílení povědomí o celkovém významu vodních zdrojů na život lidí a na ekonomický rozvoj vyhlásilo v roce 1993 Valné shromáždění OSN 22. březen jako Světový den vody.

V České republice se organizace oslav tohoto dne ujal Svaz vodního hospodářství ČR, který společně s ministerstvem zemědělství, Životního prostředí a SOVAK ČR pořádá různé akce k připomenutí významu vody.

Byla to právě voda, která je původem vzniku života na naší planetě. A je to zase voda, která ve všech podobenstvích tento život umožňuje. Voda jako zdroj existence života, síly a krásy je zastoupena ve všech činnostech lidí i přírody. Není divu, že se stala inspirací umění i veškeré kulturní činnosti.

Znám křišťálovou studánku - kdo by nečetl poezii J. V. Sládka. Podmanivý zvuk těchto praménků, snivých tůní i dunivý hřmot mohutných vodopádů inspiroval řadu hudebních skladatelů, nepřehlédnutelná krása vodních přírodních scenérií i vodotrysků a fontán se stala předlohou pro malíře a fotografy. Léčivá síla pramenů podpořila vznik zajímavé architektury lázní. Kladné přednosti síly a krásy ovlivnily i zájmovou oblast, kdy našly své napodobení i ve vrcholovém sportu olympijských her.

Veškerou péči o zdroje vody v Ústí nad Orlicí zajišťuje městská společnost Tepvos - a tím i organizaci oslav Světového dne vody. V letošním roce, v pátek 22. března, se pořadatelé úseku Rekreační služby v krytém plaveckém bazénu zaměřili prostřednictvím vody na péči o člověka. Vedle relaxace, z řady vodních sportů byl vyhlášen turnaj ve vodním pólu. Po skončení večer od 21. hodiny pokračoval vodní noci s barevnou krásou třpytu vody v zrcadle hladiny bazénu od zažehnutých svící po jeho okraji.

V sobotu 23. března se návštěvníci setkali s představou síly a krásy vody na večeru Expediční kamery v salónku hotelu Poprad. V rámci 10. ročníku Mezinárodního festivalu cestovatelských filmů byl promítnut dobrodružný film Waiau Toa Odyssey, kde nespoutané divoké řeky přispívají k nevídaně unikátním lokalitám přírody.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.