Listopad patří do období, kdy letní radovánky skončily a veškeré dění přechází do poklidného zimního spánku. Není tomu tak v České Třebové, kde pod rotundou sv. Kateřiny stojí chaloupka, kde členové Spolku od sv. Kateřiny slaví její svátek pořádáním tzv. Jabkancové pouti.

Tato oslava se stala nejen stěžejní kulturní akcí města, ale také vyhledávaným cílem výletu tisíců návštěvníků místních, z blízkého okolí i vzdálených míst celé České republiky. Lákadlem je především pro tuto pouť typická nabídka tzv. jabkanců, což je víceméně staročeské jídlo, a to bramborové placky plněné tvarohem, pomazané máslem a posypané cukrem. A že chutnají znamenitě, je důkazem spotřeba více než 10 metráků brambor.

Na sto členů dobrovolného občanského sdružení Spolku sv. Kateřiny od nočních hodin v plném pracovním nasazení připravovalo oblíbenou pochoutku, kterou hostesky ještě teplou od 7 hodin ráno roznášely na stánky, kde s neuvěřitelnou rychlostí mizely. Často se nejednalo o několik kousků na ochutnání, ale o plné kastrůlky, s kterými místní přicházeli. Zkrášlením nabízené pochoutky byly i sluneční paprsky probouzejícího se dne, které zvědavě nahlédly a pozlatily stoly s připravenými plackami na opékání.

Přitom jabkance, které svůj honosný název snad převzaly z francouzského pomme de terre (jablka ze země) jsou charakteristickým znakem chudé oblasti, kde na kamenných políčkách jedinou úspěšnou plodinu představovaly brambory, které pak v různých úpravách byly hlavní zimní potravinou.

V současné chuťově vylepšené úpravě přispěly ke vzniku neobvyklé, ale tradiční pouti, jejímž posláním není perníkové srdce. A že k oslavě patří i veselí, je pak zásluhou tzv. Jabkancových umělců, kteří vytvářejí každoročně speciální maraton scének a písniček na aktuální místní i celospolečenská témata.

V letošním roce došlo k malé změně, kdy v hlavním kulturním programu od 13.30 hodin vystoupil jako host oblíbený letohradský imitátor Václav Faltus. Po jeho představení řady známých osobností salvu smíchu rozvířily tradiční drbny, které sice změnily svou obvyklou sestavu, ale úroveň zaručených zpráv zůstala. K nim se do skoku přidalo jabkancové Šlapeto, které vyhrávalo o sto šest.

Aby ani označení pouť neutrpělo na zajímavosti, bylo okolí zaplaveno stánky s bohatým sortimentem pouťového zboží. Vedle masných výrobků z přímé nabídky řeznického mistra, to byly stánky s různými sýry, kořením, cukrovinkami, nechyběl ani pendrek, cukrová vata a popcorn. Chuťové buňky pak byly bičovány pohledem na lahve s medovinou, punčem a svařákem.

Kdo chtěl užitnou památku, mohl si vybrat textilní zboží, dekorativní keramiku či hračku pro děti. Připomínkou na blížící se vánoční svátky byly formičky na cukroví a vánoční ozdoby na stromek.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.