Svátek sv. Valentýna se v České republice sice slaví většinou v úzkém rodinném či přátelském kruhu, ale v současnosti se stává i námětem pro různé akce.

Klub orientačního klubu v Ústí nad Orlicí tak do své sportovní závodní činnosti přidal netradiční závod vycházející ze sváteční tradice naplněné radostí, přátelským setkáním a láskou k pohybu. Protože se na pozadí sportovní akce jedná zejména o pozitivní emoční náplň, vybral si odpovídající svátek sv. Valentýna a akci nazval Valentýnské motání.

Jako tradičně se jedná o večerní orientační běh ulicemi města a jeho okolím. Tentokrát stavitelé trati, členové rady KOB Kamil Koblížek a Pavel Procházka, připravili trasu vedoucí zástavbou sídliště a středu města a přilehlými městskými parky. Jednotlivé kontroly byly opatřeny reflexními páskami.

Osmadvacet závodníků nejen z Ústí nad Orlicí, ale i z dalších měst, Žamberka, Rychnova nad Kněžnou, Dobrušky, Vamberka, Lanškrouna, Chocně a Pardubic, se postavilo v potemnělé ulici na Nové Louži před restaurací Šnyt na hromadný start 9. ročníku oblíbeného Valentýnského motání. Všichni byli vybaveni mapou, startovními průkazy, svítilnou (čelovkou či baterkou) a kleštičkami pro označení splněných kontrol.

Jednalo se o noční závod jednotlivců čtyř kategorií s volným pořadím 15 kontrol se systémem 5-4-3-2-1 pro kategorii Elite a 3-2-1-pro kategorii Mladší elite. Tratě jsou rozděleny podle pohlaví a stáří od deseti let až po veterány a liší se délkou a náročností.

Tempo pohybu v neznámém terénu si každý určuje sám. Může se pohybovat pomalým klusem nebo procházkovým tempem a závod využít jako relaxaci, kdy je tato akce vhodná i pro začátečníky a příchozí veřejnost.

Sportovně založení jedinci pak volí běh s dosažením co nejlepšího času a s vyhlídkou na získání putovního poháru.

Valentýnské motání, jak napovídá sám název, má navíc zábavně sváteční náplň. Po oražení příslušného počtu kontrol je povinný návrat do prostoru startu, kde proběhne malé občerstvení v podobě přípitku alkoholem dle osobního výběru, řidiči a děti nealkem doplněným sušenkou. I závěr závodu odpovídá svátečnímu ladění, kdy časomíra se zastaví postavením prázdného pohárku na cílový stůl.

Následujícím programem je přátelské posezení v salónku restaurace. Mimo vzájemného vyprávění zážitků z tratě závodu je tento čas naplněn napětím získaného pořadí dosažených výsledků.

Závod s časem nyní absolvuje ředitel závodu, Kamil Koblížek a hlavní rozhodčí Tomáš Brožek, kteří po kontrole správnosti označení startovních průkazů a dosaženého času vypíší diplomy pro jednotlivé závodníky a připraví předání pohárů vítězům čtyř vypsaných kategorií.

V kategorii Mladší elite dívky startovaly 2 závodnice a 1. místo získala Zuzana Morávková z Rychnova nad Kněžnou a v Mladší elite 3 chlapců na 1. místě skončil Ondřej Pávek z Ústí nad Orlicí.

V kategori 11 závodnic Elite ženy putovní pohár do ročního vlastnictví převzala Lucie Brožková z Ústí nad Orlicí a z 12 závodníků Elite muži si putovní pohár odvezl Jan Fátor z Dobrušky.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.