Svátkem Anny vstupuje léto do druhé poloviny své vlády. Idyla volných pohodových dnů se pomalu začne naplňovat kupícími se všedními povinnostmi. Zůstanou jen prchavé představy krásných zážitků uložené v paměti. Na pomoc uchování těchto vzpomínek přichází ruka umělcova, která dokáže okamžiky prožitých krás zachytit do trvání věků.

Oživení těchto zážitků nabízí návštěvníkům Městské muzeum v Ústí nad Orlicí výstavou 15 větších olejomaleb, dále akvarelů z oblasti Hronovska a Broumovska a litografie z jižních Čech malíře Josefa Sahuly.

Akademický malíř Josef Sahula se narodil 8. února 1918 v Ústí nad Orlicí, kde navštěvoval místní základní školu. Jeho přáním bylo stát se lékařem, ale po absolvování gymnázia ve Vysokém Mýtě pod vlivem akademického malíře Aloise Srnského nastoupil do Prahy na studium architektury. Uzavření vysokých škol v době německé okupace za 2. světové války jeho studia přerušilo. Profesuru kreslení tak dokončil až v roce 1946.

Po celý svůj život se věnoval malbě především krajiny, kdy souběžně vytvářel i grafické listy převážně technikou barevné litografie. V průběhu let tak vznikly grafické cykly věnované historickým památkám Prachatic, jihočeským hradům, zámkům, městům a šumavské přírodě.

Malování se nevzdal ani v pozdějším věku, kdy svá díla tvořil v mimiaturním ateliéru v Prachaticích, který mu z jedné místnosti v bytě vytvořila jeho rodina.

Zde 31. prosince 2006 ukončil svou životní pouť a jako poctu jeho tvorby k 10. výročí jeho úmrtí otevřelo Městské muzeum v Ústí nad Orlicí ukázku dokumentů z jeho života i odkazu umělecké činnosti.

Vystavené obrazy patří především obdivu krás šumavské krajiny, která svými přírodními partiemi v různých časových obdobích je důkazem, že česká krajina je krásná všude.

Barevným kouzlem jako ve skutečnosti působí olejomalby Předjaří roku 1983, Jaro 1983 a 1991, Podzim 1989 a Zima 1985. Jakoby současný pohled do letní krajiny přináší Srpnový den z roku 1991 a Žně 1984 přizdobené lány zlatého obilí. To vše doplňují zátiší s květy a ovocem.

Toto obrazové prodloužení letošního léta potrvá v muzeu až do 11. září jen s omezením otevírací doby v měsíci srpnu, a to v úterý až pátek od 9.00 - 16.00 hodin (s polední přestávkou 11.30 -12.30 hod.), o víkendech zůstává stejná od 13.30 do 17.00 hodin.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.