Závod 24 hodin na kole se již stal samozřejmou součástí ústeckého letního období. Před čtyřmi lety, když členové občanského sdružení Rozhoupej město přemýšleli jak obohatit letní dění ve městě a rozhodli se pro 24hodinový závod, netušili, jaké obliby se mu dostane a kolik se najde cyklistů, kteří budou ochotni tyto útrapy celého dne podstoupit. Není to jen námaha stakilometrových šlapání do pedálů, ale i úklady přírody zimou a lijáky počínaje, úmorným vedrem konče.

Přes tyto nástrahy rok od roku přibývá účastníků (začínalo se s dvaceti) včetně dosaženého výkonu v ujetých kilometrech.

V letošním roce se opět zvýšil počet na celkových 72 proti minulému roku s 56 závodníky. Definitivně se zapsala kategorie koloběžek, kdy v jednotlivcích vedle tří mužů navíc startovala i jedna žena. K tomuto původně dovezenému sportu z Pardubic se přidala i ústecká dvojice a trojice z okolí.

I vyhlídky konání tohoto sportu v budoucnosti jsou nadějné, kdy ve skupině borců do 15 let se k účastníkovi v minulém roce Patriku Kosekovi z Hradce Králové přidalo dalších pět, z toho dvě dívky. Zvýšil se také počet žen ze sedmi na deset.

Dějištěm startu a zázemím se opět stal areál firmy Moldex/Metric v Hylvátech a 9,2 km dlouhý okruh byl vytyčen přes Hylváty směrem na Dlouhou Třebovou, kde vede po vedlejších komunikacích podél řeky Třebovky. U Zacharova se pak vrací stejnou trasou zpět k areálu Moldex/Metric. Je na každém závodníkovi jakou užije taktiku a strategii mezi odpočinkem a tempem ujetých kilometrů a dodržením dopravních předpisů. Jede se za plného silničního provozu a poděkování patří ohleduplnosti projíždějících řidičů. 

Ráno s modrou oblohou slibovalo pěkný den a ranní vánek byl příjemným osvěžením. Vzhledem k nepříznivé předpovědi odpoledních veder se všichni závodníci po startu snažili nasadit vysoké tempo, aby do 12 hodin ujeli co nejvíce kilometrů.

Jednotlivci si tak první odpočinek dopřávali po 100 km, lepší podmínky měly dvojice, které se střídaly přibližně po 15 minutách a ještě lepší na tom byly trojice, kde jednotlivci mohli odpočívat něco přes půl hodiny.

Větší námahu museli vynaložit závodníci na koloběžkách, kterým jeden okruh trval zhruba 30 minut.

Největší pozornost poutal Jaromír Škorpil z Dlouhé Třebové, který mezi cyklisty závodí na svém lehokole, na kterém však zatím dosahuje pouze průměrných výsledků (v minulém roce 11. pořadí). Dalším zajímavým závodníkem je mnohonásobný účastník 24 hodinovek a několika závodů Železný muž, Milan Richter, který však již dosáhl seniorského věku a tak zákonitě s přirozeným úbytkem sil nestačí mladším soupeřům. Na druhé straně se však sžil s kolem natolik, že kdyby měl být snad i poslední, tak kolo neopustí.

Zvědavost pak vyvolávají výsledky těch nejmladších. Výzvou je Patrik Kosek, který v minulém roce ve věku 3,5 roku ujel 2 kola, což bylo 18,2 km.

O mnohém pak rozhodne noc a ráno zkrášlené stupni vítězů, které bude moudřejší večera.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.