Kara-te, což v původním významu znamená "prázdná ruka" vznikl v 7. století jako sebeobrana, když vládce Okinawy zakázal nosit jakékoliv zbraně. Dlouhá léta se tato obrana učila tajně, až v roce 1905 se začala na japonských školách vyučovat v hodinách tělocviku.

Od roku 1927 se pak vyučovala na více jak deseti japonských univerzitách. Po 2. světové válce prostřednictvím japonských instruktorů proniká toto bojové umění do celého světa. V roce 1958 se koná japonské mistrovství a karate je uznáno jako soutěžní sport.

V Ústí nad Orlicí byl sportovní klub SK Karate založen v roce 1985. Od roku 1990 je rozšířen o kroužek karate pod Dětským domovem mládeže.

Členská základna se pohybuje kolem 100 členů a ústecký SK Karate patří mezi největší sportovní oddíly v okrese a zároveň mezi tři nejúspěšnější oddíly východních Čech a dlouhodobě mezi deset nejlepších v republice ze 170 bodujících oddílů v kumite.

Za dobu svého působení klub vychoval dvanáct mistrů republiky a čtyři reprezentanty. Každým rokem členové startují na zhruba 20 závodech v Česku i v zahraničí (Polsko, Švédsko, Chorvatsko, Slovensko, Srbsko i USA). Další jeho významnou činností jsou ukázky bojového umění na různých společenských akcích.

Od roku 2001 oddíl pořádá domácí mezinárodní závody pro všechny věkové kategorie s pravidelnou účastí více jak 250 závodníků.

Letošního 14. ročníku Mezinárodního turnaje Karate-GENERALI CUP se zúčastnilo 293 závodníků. Celkem bylo přihlášeno 29 týmů z Čech a Slovenska - ŠŠK Prievidze a KK Farmex Nitra.

Soutěžilo se v sestavě technik kata a zápasu dvojic kumite rozdělených podle věku, a to mladší žáci a žákyně, starší žáci a žákyně, dorostenci a dorostenky, junioři a juniorky, OPEN muži a ženy, Masters muži a ženy. V kumite jsou věkové kategorie děleny ještě tělesnou váhou a navíc závodí tříčlenná družstva (žáci - žákyně, dorostenci - dorostenky, muži - ženy).

Z ústeckých 24 závodnic a závodníků získaly žákyně dvě 3. místa, žáci dvě 2. místa a muži čtyři 1. místa a čtyři 2. místa. Zároveň v soutěži tříčlenných družstev se obě ústecká družstva umístila na 1. a 2. místě.

Nejlepšími závodníky ústeckého SK Karate byli Václav Unzeitig, Jan Vaňous, Tomáš Suchý a celkově nejlepší závodník turnaje Jakub Kroulík, který se tak stal držitelem poháru starosty.

Vítězným týmem se stal KCK Letohrad, 2. místo obsadil Karate Lions Pardubice a 3. místo získal KK Lichnice. Tým SK Karate Ústí nad Orlicí se umístil na 4. místě.