To a ještě více jsme se o cestovateli Igorovi Brezovarovi dověděli na přednášce, která se konala v sobotu 27. července v Poličce. Igor zaparkoval svou motorku na zahradě Centra Bohuslava Martinů, sundal helmu a začal povídat. Beseda byla plna zábavného povídání, legračních historek, smíchu, krásných fotografií a údivu nad Igorovými zkušenostmi s lidmi z celého světa.

Na své cesty se vydává s motorkou BMW GS 1100, kterou, jak tvrdí Igor, by nikdy nevyměnil. Plně naložená váží 500 až 600 kg. Pokud spadne, tak jednoduše počká, než někdo pojede kolem a pomůže mu. V některých končinách čeká třeba i několik hodin, než někoho potká. V Kamerunu byly cesty tak špatné, že jel 100 km až 7 dní.

„Motorka je jako magnet na lidi, přitahuje je a otevírá mi dveře do jiných světů,“ usmívá se. Za motorkáře se však Igor nepovažuje. Rád cestuje sám, nanejvýš se spolujezdkyní. Vyhýbá se tak ponorkové nemoci a různým sporům, kam se vydat, u koho přespat apod.

Igor si nejvíce zamiloval Afriku, do které by se rád ještě někdy podíval, stejně tak do vysněné Indie. Nikdy by však už nechtěl do Mauretánie. Během cest pracoval na pumpách. V Indii dokonce vyžil měsíc se 4 dolary. „S milióny celý svět neprocestuješ, s otevřeným srdcem ano,“ rozhovořil se Igor. V Americe si dokonce vydělal povídáním o svém cestování, podařilo se mu tak vydělat peníze na Latinskou Ameriku.

„Nachystaný na cestu jsem pořád,“ vysvětluje Igor, když z kufru vyndal repelent, aby odehnal komáry, kteří jej při přednášce štípali. Igor návštěvníkům nabídl DVD z cest a v současné době pracuje i na vydání své první cestovatelské knihy, kterou právě dokončuje.

Přednáška s Igorem Brezovarem je jednou z řady akcí Poličského kulturního léta, multižánrového festivalu rozvíjející kulturní zábavu v prázdninové Poličce. Jedná se o projekt, který pořádá Centrum Bohuslava Martinů a Městská knihovna Polička ve spolupráci s o. s. MaTami, o. s. Pontopolis a o. s. Náš Martinů. Projekt rovněž podporuje město Polička a řada dalších institucí.

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.