„Spolek Náš Martinů vznikl 3. března 2010 a první přednáška se uskutečnila o patnáct dní později. Od té doby uplynulo již osm let. Datum koncertu tedy docela příhodně koresponduje s tím, že jde o 80. akci spolku pro veřejnost a z toho o 30. koncert živé hudby. V rámci cyklu nazvaného "Pojďme na Martinů" bylo dosud představeno 173 skladeb Bohuslava Martinů. Členů našeho spolku je 25, nejmladšímu bude letos 30 let, nejstaršímu 89 a věřte nebo ne, tomu přesně v den koncertu,” představil spolek v číslech jeho zakladatel a předseda Mgr. Jaroslav Novotný. Právě díky němu a jeho poctivému, hodin a hodin dlouhému studiu skladeb slavného poličského rodáka se může veřejnost těšit těmto číslům.

Koncert je pozvánkou k účasti na programovém experimentu, jehož obsahem je hudba sedmi staletí využívající obratně barevných možností mužského čtyřhlasu, kterému vévodí vysoký kontratenor. Přítomnost humoru je vždy občerstvující a platí to beze zbytku i pro umění hudební.

Proto Affetto - vokálně experimentální soubor - často a rádo překračuje hranice klasických žánrů, aby se pokusilo sledovat vývoj zábavnější hudební produkce. Věrno mottu Muži mlsají vždy rádi si Affetto společně s posluchači rádo pochutná na vybraných domácích a cizozemských hudebních lahůdkách, které nejsou často k mání.

„Náš repertoár je široký, a to od české a evropské renesance přes soudobou klasiku, až po úpravy spirituálů, písní Beatles nebo Slávka Janouška, využívání barevných možností mužského čtyřhlasu a v neposlední řadě spojení pěveckého mistrovství s tradičními i méně obvyklými nástroji jako jsou klavír, varhany, cimbál, tabla nebo didgeridoo. Součástí koncertů je prostorová hra se zvukem v chrámovém i světském prostředí a vždy především intenzívní prožití momentální nálady.

Patří k jakési nepsané ctižádosti hudebníků nabízet svému publiku nová překvapení, vracet se k praktikám běžným v minulosti a využívat současné výrazové prostředky. Vznik souboru Affetto vyplynul z našeho společného zájmu o hledání nových cest a možností komorní vokální interpretace. Jsme přesvědčeni, že zpěv jako nejpřirozenější hudební projev nabízí nevyčerpatelné možnosti jemného vystižení nálad a pocitů, které do svých skladeb ukryli autoři všech historických epoch a žánrů,“ uvedl tenorista Vladimír Richter.

„Našimi členy jsou jsou: Aleš Procházka (bas), Vladimír Richter a Marek Olbrzymek (tenor), Jan Mikušek (kontratenor). Společnými znaky všech pěvců je profesionální hudební vzdělání získané na středních a vysokých hudebních školách, sólistická erudice, znalost autentické interpretace staré hudby, bohaté zkušenosti s provozováním hudby soudobé. Pro poličský koncert byl přizván klavírista a zpěvák Ondřej Múčka,“ dodal.

Koncert se koná ve čtvrtek 8. března od 19.00 hodin v hudebním sále Centra Bohuslava Martinů v Poličce.

Další informace

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.