Jedná se o pylon označovaný dnes jako památník obětem světových válek, ale původní označení a účel byly jiné. Pomník měl sloužit především účelům železničního vojska, které zde bylo umístěno a původní deska i znak byly jiné než dnes. Pomník stál také více vlevo než dnes, jak je zřejmé z fotografie.

Na desce bylo jednoznačné věnování Příslušníkům železničního pluku padlým za vlast 1919 a byla to památka na bojové vystoupení jednotky při zrodu republiky, kdy jednotka byla nasazena v bojích na východním Slovensku proti Maďarsku a pak stavěla druhou železniční kolej na trati Břeclav - Bratislava.

V Pardubicích si postavili vlečku z nádraží do armádního areálu Pod Vinicí, ta tam byla ještě před několika lety. Také měli svou vojenskou plovárnu u jezu na Chrudimce, kterou půjčovali pardubickým skautům a cvičnou drážku s pilířem, který slouží jako tréninková stěna pod nemocnicí dodnes...  

Účel a vzhled pomníku byl pomaloučku pozměňován, ale je třeba si připomenout jeho původ a určení právě ve dnech, kdy si připomínáme vítězství ve II. světové válce a řada věcí se opět zamlčuje a překrucuje. Někteří pardubičtí občané včetně úředníků magistrátu používají nesprávný název "Zborovského náměstí", jako by ani netušili, že naši legionáři vybojovali významnou bitvu první světové války u obce Zborov na ruské frontě.  

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.