„Turecký zákazník se u nás objevil už před rokem a zastupuje firmu Ekopanel Insaat. Nyní jsme již ve stádiu výroby s tím, že linku musíme dodat do konce prvního pololetí letošního roku,“ upřesnil jednatel firmy Jan Bareš.

Společnost Ekopanely vyrábí samonosné stavební panely z lisované slámy v šíři 80 a 120 cm vhodné k výstavbě rodinných domů. Své uplatnění nacházejí i jako náhrada sádrokartonů pro různé půdní vestavby. Loni podnik vyrobil celkem 110 tisíc metrů čtverečných panelů.

Sláma pro panely je lisovaná pod vysokým tlakem do pevného jádra, čímž je zamezeno přístupu vzduchu v případě zahoření. Z protipožárního hlediska mají panely evropskou certifikaci CE na jednotlivé aplikace, zvlášť na příčky, podhledy a obvodové konstrukce.

Do Turecka vyrábí linku s roční kapacitou 350 tisíc metrů čtverečných. Výrobní technologie vychází z vlastního vývoje, díky kterému firma drží několik průmyslových vzorů. I nová linka určená tureckému zákazníkovi bude vylepšena o několik technologických novinek.

Společnost Ekopanely je ryze česká firma a společně s dceřinou společnosti Ekopanely servis, jež je zaměřená na servisní a stavební práce s panely, loni dosáhla celkového obratu přes 60 miliónů korun. Panely exportuje do Německa, Velké Británie, Francie a zákazníky má i v Rakousku. Současné oživení stavební výroby na tuzemském trhu společně s exportem celé linky do Turecka by se letos mělo promítnout v dalším navýšení celkového obratu společnosti.

„Plánujeme další výrobu linek a jejich export mimo země EU. V současné době jednáme s partnery v Egyptě o dodávce linky na zpracování rýžové slámy,“ dodal Bareš.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.