Zatímco známý herec a moderátor, skladatelův syn Marek Eben provede v roli recitátora posluchače čtrnácti zastaveními díla jako poutník, který v labyrintu světa nenachází nic potěšujícího a obrací se k Bohu ve svém srdci, aby tím sebe i okolní svět změnil k lepšímu, Michaela Káčerková usedne k unikátnímu, ale poněkud zapomenutému, královskému nástroji, navrženému Jiřím Reinbergerem, varhanním virtuosem a expertem, hudebním pedagogem a skladatelem.

A právě ona svými odpověďmi vystavila několik dní před koncertem pozvánku k účasti na mimořádném festivalovém večeru. 

Nezadržitelně se blíží vaše vystoupení na Pardubickém hudebním jaru. S jakým programem se představíte?

Spolu s panem Markem Ebenem provedeme rozsáhlé celovečerní dílo skladatele Petra Ebena - Labyrint světa a ráj srdce pro varhany a recitátora. Autor, jakožto vynikající improvizátor, původně hudební plochy na texty J. A. Komenského improvizoval. Naštěstí se ale rozhodl improvizace zapsat do not a tím dílo vlastně zachoval pro další generace interpretů i posluchačů.

Jedná se tedy o propojení hudby, která vznikla na prahu 21. století, s dílem starým čtyři století. Podařilo se Petru Ebenovi, od jehož narození uplyne letos devadesát let, hudebně vystihnout myšlenky Komenského?

Je fascinující, jak nesmírně aktuální jsou i po čtyřech stech letech myšlenky Komenského. Ebenovo dílo je rozděleno do čtrnácti hudebních částí, které jsou prostřídány recitací vybraných pasáží z Komenského knihy. Celkové vyznění díla je velice závažné, ale nalezneme v něm i úsměvné pasáže. Jednotlivé hudební plochy jsou dokonalými obrazy a ilustrací textů. Každý obraz má svůj charakteristický motiv. V části „Šípy smrti“ slyšíte svištění šípů, v „Maskách“ vidíte pokřivené lidské charaktery a závěrečná část „Návrat k Bohu“, kde se poprvé a naposledy hudba s recitací prolne, se musí dotknout každé vnímavé bytosti. Cítíte to sestoupení, přijmutí, smíření…teď mne mrazí, a to o tom jen mluvím.

Recitací vás doprovodí Marek Eben. Je to vaše první spolupráce?

S Markem Ebenem jsme dílo již společně prováděli. Bylo to v Chebu v kostele sv. Kláry. To místo je se skladatelem Petrem Ebenem spjaté, na tamní varhany pan Eben cvičil a komponoval. Na objednávku Galerie Cheb pak vzniklo další z jeho významných děl - Okna podle Marca Chagalla pro trubku a varhany. Provedení této skladby mě shodou okolností zanedlouho rovněž čeká.

Mimo vlastní koncertní činnosti sama také pořádáte festival - Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera. Prozradíte, na co se mohou hudební příznivci na Karlovarsku těšit?

Festival letos vstoupí do svého pátého ročníku a rozšíří se do dalších měst a obcí na Karlovarsku. Čeká nás celkem osm koncertů. Dílu J. C. F. Fischera a jeho současníkům se budou věnovat přední soubory v oblasti interpretace barokní hudby – Capella Regia Praha a Rastatter Hofkapelle. Ve spolupráci s Karlovarským symfonickým orchestrem připomeneme výročí G. F. Händela, zazní Vodní hudba v kompletním provedení a violoncellista Jiří Bárta provede Bachovy cellové suity. A i když je těžištěm programu koncertů barokní repertoár, koncert k připomenutí výročí Petra Ebena také nebude chybět.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.