Dobový jarmark, projížďky kočárem, divadlo, šermíři, výtvarné dílny a speciální prohlídky zámku na návštěvníky čekají v sobotu 17. května ve Slatiňanech u Chrudimi. Odehraje se tam již osmý ročník oblíbeného Slatiňanského pozastavení, které společnými silami připravilo město, hřebčín i zámek. 

„Letošní nabídka bude mimořádně pestrá. V atraktivním prostředí zámeckého parku vystoupí několik hudebních a divadelních souborů z regionu. Na pódiu před hřebčínem se předvedou například čtyři folklorní soubory, dvě taneční skupiny a také šermířská divadelní společnost,” prozradila vedoucí Městského informačního centra ve Slatiňanech Renata Maryšková. 

Slatiňany jsou proslulé chovem starokladrubských koní, kteří v sobotním programu pochopitelně nebudou chybět. Ostatně tato sobota je Národním hřebčínem vyhlášena Dnem koní. Všichni milovníci vraných krasavců mají možnost nahlédnout do stájí slatiňanského hřebčína, pokochat se pohledem na barokní jízdu v parku, nebo se okolo města projet v kočáře. 

Bohatý doprovodný program připravila i správa státního zámku. „Samozřejmě budeme mít otevřeno. Zpřístupníme speciální prohlídkovou trasu Pokrok nezastavíš!, která návštěvníky zavede do unikátně dochovaného technického zázemí, velké knížecí koupelny, na půdu a za příznivého počasí i na ochoz velké zámecké věže s krásným výhledem do kraje,” sdělil kastelán zámku ing. Jaroslav Bušta.

Pro rodiny s dětmi je určena kostýmovaná prohlídka s žokejkou Latou, která provede zájemce bohatými sbírkami muzea koní.

Poutavá expozice je připravena také v nedalekém interaktivním muzeu na Švýcárně, odkud je to už malý kousek k oblíbenému Kočičímu hrádku.

„Organizátoři, účinkující i starokladrubští koně jsou na tento velký den náležitě připraveni. Zbývá jen doufat, aby v sobotu přálo počasí a návštěvníci dorazili v hojném počtu,” doplnila Maryšková.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.