Hlinsko bývalo známé v minulosti zejména výrobou elektrospotřebičů značky ETA, textilním průmyslem, někdo možná ví, že odtud pocházejí také mléčné výrobky Tatra a pivo Rychtář. Popularizováno také je nedaleké největší české muzeum v přírodě - skanzen Veselý Kopec. Ale již tolik známá není v samém centru Hlinska se nacházející památková rezervace lidové architektury – hlinecký Betlém.

Na rozdíl od Veselého kopce, kam řada staveb byla přenesena, hlinecké roubené domky stojí na svém původním místě. S jejich výstavbou začali drobní řemeslníci od poloviny 18. století. Tehdejší osadníci se zabývali především hrnčířskou výrobou (ostatně podle základní hrnčířské suroviny – hlíny – bylo město v 11. století i pojmenováno).

Koncem 19. století, jako ve velké části Čech,  převládlo tkalcovství. Ve 30. letech 20. století tato obydlí získávali především tovární dělníci. Díky řadě historických souvislostí si tato část města udržela původní urbanistickou podobu a strukturu stavení až do 80. let 20. století, kdy se pracovníci státní památkové péče s několika dalšími nadšenci zasadili o to, že se v roce 1987 podařilo zachránit alespoň části staveb.

Od roku 1989 je Betlém součástí Souboru lidových staveb Vysočina, do kterého patří skanzen Veselý Kopec, hlinecký Betlém a Svobodné Hamry, nedaleká vesnička s obnoveným vodním kovacím hamrem. V roce 1993 byly veřejnosti zpřístupněny první objekty. Od roku 1995 se část Betléma stala památkovou rezervací, oprava celého komplexu byla dokončena v roce 2012.

Vydáte-li se z náměstí po můstku přes řeku Chrudimku, rázem se ocitnete v jiné realitě, obklopeni řadou roubenek se sedlovou střechou, interiéry mají obvyklé členění: prostornou světnici, za kterou následuje síň s černou kuchyní a komorou. Připojen býval chlívek i malá stodola.

Zpřístupněné roubené chaloupky návštěvníkům nabízejí prohlídku obydlí, dílny tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře i byt dělníka z továrny. V dalších naleznete penzion, cukrárnu, hospůdku, prodejnu keramiky nebo informační centrum. Část expozice je věnována tradičním masopustním obchůzkám s maskami z Hlinecka, které jsou zařazeny na Seznam světového dědictví UNESCO. Expozice jsou zpřístupněny po celý rok, zavřeno bývá jen každé pondělí.

V areálu Betléma se po celý rok koná řada zajímavých akcí: masopustní obchůzky (leden-únor), Svatojiřský jarmark (24.4.), Duhové léto (červen-srpen), Adámkovy folklórní slavnosti (27.-28.8.), Svatováclavský jarmark (28.9.).

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.