Skauti a Junáci z Ronova nad Doubravou připravili na sobotu a neděli za podpory sponzorů a dalších příznivců a milovníků vodních radovánek již další ročník vodáckého sjezdu řeky Chrudimky se startem přímo pod tělesem  Sečské hráze.  

Vodácká akce měla zapadat do symbolů Velikonoc a vítání jara, ale letos tomu tak nebylo. Počasí příznivcům a přátelům loděk a lodiček vůbec nepřálo, protože po ránu byly na Seči tři stupně pod nulou, všude sníh a řeka, Chrudimka včetně přehrady byla zcela zamrzlá. Sluníčko  se zpočátku nechtělo vůbec ukázat, později přece jen trochu zmoudřelo a vysvitlo. Do loňského vodáckého sjezdu řeky to mělo hodně daleko, tenkrát bylo o poznání tepleji.

Před devátou hodinou se začalo s napouštěním koryta řeky Chrudimky ze Sečské přehrady. Pro milovníky vodního sportu, přírody a mnoha dalších zážitků se začal plnit sen o tom, že se letos mohou konečně prvně svézt.

„Teplota vody je mírně pod nulou, plocha přehrady je zcela zamrzlá a všude sníh. Kolem deváté hodiny jsem otevřel první šoupě a potom ještě další, aby se naplnila řeka. Po dobu vodáckého sjezdu bude voda vytékat z přehrady do deseti kubíků vody za vteřinu. Za tu dobu voda v přehradě klesne asi jen o 25 centimetrů,“ informoval Vladimír Stárek, hrázný na Sečské přehradě.

Tímto aktem byly na Sečské přehradě a na řece Chrudimce prolomeny ledy a vodáci a příznivci lodiček, kajaků a pramic kolem jedenácté hodiny mohli vstoupit do klidné řeky Chrudimky.

„Počasí nám letos nepřeje, ale sluníčko trochu  všem ukázalo sílu a je zde tepleji. Po ránu jsem si myslel, že budu muset vzít sekeru a jít rozbíjet ledy na řece. V první den sjezdu se zde sešlo více než 200 vodáků. Řeka Chrudimka je klidná voda, mohou zde jezdit i začátečníci. Start je pod přehradou a délka trasy je kolem 10 km s cílem u mostu v „Mezisvětí“. Tímto chci pozvat vodáky a milovníky vody na další akci, na „Odemykání řeky Doubravy“ v Pařížově v sobotu 6. dubna," sdělil František Bobr Zvěřina, vedoucí Skautů a Junáků v Ronově nad Doubravou.

Prvním, kdo vstoupil do studených vod řeky Chrudimky se svou lodičkou, byl Milan Balcar z Pardubic. „Už se moc těším a jsem celý nedočkavý, abych se svezl, je to taková malá příprava na velké řeky,“ řekl.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.