Po třech hodinách se ansámbl libereckého divadla F. X. Šaldy klaněl publiku, které mu děkovalo vstoje. Výborné pěvecké výkony byly po zásluze odměněny.

Sál zmíněného kulturního zařízení oněmí jen na krátko. Již v neděli 15. března opět v 16 hodin přijde na řadu další atraktivní žánr klasického umění, kterým je balet. Kvalitu nově rekonstruované podlahy pódia prověří soubor Moravského divadla Olomouc, který zde uvede poslední z trojice pohádkových baletů P. I. Čajkovského – Spící krasavice.

Titul připravili se souborem baletu olomouckého divadla tvůrci divácky mimořádně úspěšné inscenace Labutí jezero – choreografka Hana Vláčilová a režisér Robert Balog. „Je to krásná pohádka pro všechny, kteří mají smysl pro fantazii a krásu. Nechybí láska, napětí a šťastný konec, to vše podpořeno geniální Čajkovského hudbou.  Pro náš baletní soubor to byla velká výzva,“ uvedl před loňskou premiérou Robert Balogh.

„Spící krasavice patří k nejvyzrálejším dílům Čajkovského. Marně bychom zde hledali prázdná, plochá místa, jež se v ranějších skladbách přece jen občas vyskytnou. Skladatel dovede hudbou takřka vyprovokovat zamýšlený taneční pohyb. Vyvolává a kouzlí nejen nálady pohádky, ale prostřednictvím hudby každému srozumitelně vypravuje samotný její děj,“ dodal autor hudebního nastudování a dirigent Tomáš Hanák.

Ve Skutči bude balet uveden s hudební nahrávkou, zejména s ohledem na výpravnou scénu a prostorové nároky. Pod náročnou choreografií je podepsána bývalá primabalerína pražského Národního divadla Hana Vláčilová.

„Je tam mnoho malých rolí, počítá se s velkým ansámblem. Náš soubor přitom čítá třiatřicet tanečníků. Také proto jsem znovu oslovil Hanu Vláčilovou, která dokázala adaptovat a upravit tento velký klasický titul pro náš baletní soubor, aniž by došlo ke ztrátě kvality. Obdivuji její uměleckou práci a její detailní znalosti klasického baletu,“ dodal Balogh.

V hlavní roli Růženky se představí alternující Yui Kyotani a Karolína Zarach, v roli prince se střídají tři sólisté. V roli dobré a zlé víly ve Skutči ztvární buď Jelena Iljina nebo Irina Laptěva. Svým pohádkovým námětem je představení, ve kterém účinkují i děti z divadelního baletního studia, vhodné pro všechny generace. 

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.