Šest klientů bylo pozváno k podrobnějšímu vyšetření v nefrologické ambulanci, čtyřiceti klientům bylo doporučeno navštívit praktického lékaře a devíti jinou specializovanou ambulanci. 

Cílem Dne ledvin bylo upozornit na důležitost prevence u ledvinových onemocnění. Postižení ledvin trápí dle statistických údajů každého desátého Čecha, přičemž téměř polovina nemocných odhalí své obtíže až v pokročilé fázi, kdy je lze již léčit daleko obtížněji.

„Onemocnění ledvin bývá zákeřné v tom, že se z počátku nijak neprojevuje nebo jsou jeho příznaky velmi nenápadné a nebolí. Typickým příkladem je zvýšený krevní tlak, otoky končetin či únava. Okolo 40 procent pacientů odhalí své potíže dokonce až ve chvíli, kdy dojde k selhání ledvin. Takové případy jsou již velmi vážné. Pacienti s nezvratným selháním ledvin jsou totiž odkázáni na dialýzu nebo transplantaci,“ vysvětluje primář Dialýzy Šumperk MUDr. Petr Schlemmer, proč je důležité myslet na prevenci včas. Pouze včasný záchyt onemocnění může pomoci předejít potřebě nahradit funkci ledvin dialýzou nebo tuto nutnost alespoň oddálí.

Během akce Den ledvin mohli na Dialýze Šumperk zájemci podstoupit základní vyšetření k posouzení rizika onemocnění ledvin. Nejčastěji zdravotníci u příchozích zjistili zvýšený krevní tlak a krev či bílkovinu v moči.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.